Tomuto obchodnímu řetězci se předpovídala velká budoucnost, protože dělal přesně to, co lidé zdánlivě chtějí. V době, kdy se neustále diskutuje o nadužívání obalových materiálů, totiž prodejny Bezobalu umožňovaly nakoupit si do vlastních nádob, případně si na místě pořídit obaly, které budete využívat opakovaně.
Nakonec to nezachránili
Teď se ovšem ukázalo, že jde zřejmě o neudržitelný koncept. Společnost bojovala o přežití už v několika posledních letech, kdy se jí onu pomyslnou zatáčku vždy podařilo vybrat. Tentokrát už ale nikoliv. Nepovedené podnikání míří do insolvence.
“Chtěli jsme měnit trh s potravinami k lepšímu a být dobrou alternativou pro všechny, kteří se vydali na cestu k udržitelnému životu. To se nám před pandemií dařilo, ale z událostí posledních tří let jsme se nikdy naplno nevzpamatovali,” uvedli provozovatelé na svých facebookových stránkách.
Aktuálně probíhá zavírání prodejen Bezobalu, ovšem stále ještě je tu snaha o záchranu alespoň jedné pobočky, a to na Hradčanské na Praze 6. Je ovšem otázkou, zda se to podaří realizovat a zda taková prodejna má nějakou budoucnost.
Lidé to chtěli, ale nevyužívali
Obchody sice doplatily na těžkosti v posledních letech, ovšem kdyby byl o jejich produkty skutečný zájem, zřejmě by se z nich dokázaly vymanit. Společnost tu však zřejmě narazila na určitý rozpor v tom, co veřejnost zdánlivě chce a co potom ve skutečnosti využívá.
Princip bezobalových obchodů je zajímavý, avšak i ze strany zákazníků vyžaduje určitou aktivitu. Například si nenakoupíte narychlo pár potravin na cestě z práce, ale musíte se nejprve zastavit doma, vzít si nádoby, a s nimi potom vyrazit opět do obchodu. Mnozí to tedy raději oželí a dojdou si do Lidlu nebo Tesca u svého domu.
Konec českých prodejen Bezobalu přitom zapadá do problémů těchto obchodů po celé Evropě. Ani v okolních zemích se jim vůbec nedaří a v poslední době proběhlo hned několik zpráv o tom, že zkrátka zavírají krám.
Foto: Shutterstock