Staré kamenné banky postupem času ztrácí na popularitě. Ono není divu, když si účtují nesmyslné poplatky, a to navíc ještě skrytě. Typicky přeplácíte na převodech cizích měn, jelikož kurzy jsou pro vás vždy o několik procent nevýhodné. Cestování Čechů je proto pro tuzemské banky zlatým dolem, jelikož jakmile vyjedou do ciziny, tak kasírují nemalé peníze.
Peníze jsou pryč
Na tomto velkém neduhu českých bank ostatně v tuzemsku tak razantně vyrostla digitální banka Revolut. Ta sice nemá žádné pobočky a funguje pod litevskou bankovní licencí, ovšem to je v rámci Evropské unie klidně možné. Poskytuje služby přinejmenším stovkám tisíc Čechů a její záběr se stále rozšiřuje.
Zatímco původně nabízela právě jen výhodné měnové kurzy, dnes už poskytuje propracované účty včetně těch spořicích a také možnost investovat do nejrůznějších instrumentů na několik málo kliků. Klienti tu tak mají často větší možnosti, jak spravovat své peníze, než u klasických bankovních domů.
Velkým tématem u Revolutu však byla bezpečnost. Stávalo se totiž, že lidem zamrzly jejich převody, případně jim zmrazili rovnou celé účty, a to kvůli údajně podezřelým transakcím. Většinou se vše podařilo vyřešit, ale kdovíjak dobré světlo to na společnost nevrhalo. Když jde o peníze, je zkrátka potřeba být obzvlášť citlivý.
A Revolut podle všeho zažil další významný problém. Byl totiž svým způsobem vykraden, jak upozornil server Pymnts. To pochopitelně nemohlo proběhnout tak, že by si z pobočky někdo odnesl peníze, jelikož tady nic takového neexistuje. Muselo jít tedy o digitální zneužití situace, které je o to fatálnější, jelikož se tak ztratily skutečně významné prostředky.
Problém v bankovním systému
Organizovaná skupina dle všeho několik měsíců využívala díru v systému Revolutu, prostřednictvím které dokázala odsát více než 20 milionů dolarů, tedy kolem půlmiliardy korun. Znepokojující je, že se na celou věc přišlo velmi pozdě a společnost to navíc nikdy oficiálně nepřiznala, jakkoliv jde o veřejné tajemství.
Problém spočíval v rozdílnosti amerického a evropského platebního systému Revolutu, kdy docházelo k tomu, že pokud si někdo něco koupil s tím, že transakce byla odmítnuta, nejenže se mu z účtu nic nestrhlo, ale ještě tam přibyla refundace ve výši zamítnuté transakce. Takto se na účtech podvodníků jednoduše vytvářely nové a nové peníze.
Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou
Ačkoliv to nemělo přímo dopad na klienty, je velkou otázkou, v jakém stavu je účetnictví a audit Revolutu, když si nikdo nevšiml, že tam transakce jednoduše neštymují.
Foto: Shutterstock