Česká republika podle všeho sama sebe střílí do nohy, když lékařům neumožňuje oficiálně používat jeden z nejúčinnějších léků proti nemoci Covid-19. Isoprinosine Čechům už v počátcích epidemie představil imunolog Jiří Beran, který ho vyzkoušel sám na sobě a doporučil také k užívání v některých domovech seniorů, kde pak umíralo mnohem méně lidí než v jiných zařízeních.
Lékaři Isoprinosine masově používají
Účinků léku si všiml také premiér Andrej Babiš, který se s Jiřím Beranem sešel a následně s velkou pompou vyhlásil, že Česká republika uhradí klinickou studii, která by definitivně prokázala účinky Isoprinosinu na koronavirovou infekci. Problém tohoto léku totiž spočívá v tom, že ho vyrábí desítky firem na celém světě a nelze tak vydělat na jeho exkluzivitě. Soukromé firmy tak klinickou studii nezaplatí.
Na popud Babiše proto vznikl expertní tým, který dostal za úkol prozkoumat možnost klinické studie. Jak se ale nyní ukázalo, že jeho členové v čele s Romanem Prymulou či primářkou infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hanou Roháčovou se postavili proti Beranovi, kterého podezírali z toho, že pracuje v žoldu jedné z firem, které Isoprinosine vyrábějí. Také Státní ústav pro kontrolu léčiv se postavil proti. Vše proto vyšumělo do ztracena.
Nejde přitom ani tak o to, aby vznikla klinická studie, to už se s největší pravděpodobností nestane. “Klinické testy isoprinosinu neskončily na “zákulisních hrách”. Nikdy se neuskutečnily, protože drtivá většina odborníků, kteří věci rozumějí, byla proti. Nedává to žádný smysl,” uvedl v diskuzi deniku Mix24.cz biochemik Jan Konvalinka.
Problém spočívá v tom, že čeští lékaři nemohou Isoprinosine na léčbu pacientů s koronavirem oficiálně používat. Přesto tak činí v masovém měřítku, což připustil samotný SÚKL. Kdyby se ale objevil problém, musel by se z podání léku zodpovídat samotný lékař, který tak učinil. Isoprinosine totiž v České republice není indikován pro použití na Covid-19.
Češi pro lék jezdí do Polska
V jiných zemích, například Polsku a Maďarsku, se přitom Isoprinosine smí pro léčbu Covidu-19 používat oficiálně. Kromě toho je v těchto zemích lék mnohem dostupnější. V Polsku se prodává přípravek Groprinosin, který je v podstatě totožný, dokonce zcela volně. Není proto zapotřebí ani recept. Řada Čechů si ho sem jezdí kupovat.
Jedna ze čtenářek deníku Mix24.cz přitom potvrdila, že Isoprinosine se v České republice používal na léčbu virových onemocnění ještě před příchodem koronaviru. “Isoprinosine mi můj praktik píše preventivně každý rok na podzim na podporu imunity, abych nechytala ve škole dětské virózy. A funguje. Balení bylo i letos v září za cca 500,- Kč,” uvedla Helena Paroulková.
Foto: Freepik