Možná to ještě ani netušíte, ale pokud jste majitelé nějaké té nemovitosti, a to je v České republice opravdu kdekdo, můžete mít v blízké době opravdu nepříjemný problém. Může se totiž stát, že k vám dorazí kontrola, která se bude ptát, zda splňujete novou povinnost. Tu ukládá nový stavební zákon, se kterým jsou všeobecně pouze samé trable, a to již od 1. července 2024. Tudíž už to začalo platit, a pakliže nemáte věci v pořádku, hrozí vám vskutku tvrdá pokuta.
Připravte se na kontrolu
Když se mluvilo o stavebním zákonu, většina lidí si představovala, že se to bude týkat hlavně developerů a že by to snad mělo zrychlit výstavbu, která je v České republice notoricky pomalá. Pochopitelně se s tím nějakým způsobem musí vyrovnat i lidé, kteří chtějí stavět například nový dům apod. Jak se ukázalo, novinka na nějakou dobu stavby v tuzemsku spíše přibrzdí.
To je ale pro tuto věc vedlejší, jelikož tady jde o to, že do stavebního zákona se dostala celá řada nejrůznějších přílepků a dalších povinností, u kterých je velkou otázkou, co tam vlastně dělají a zda je to vůbec správně. Jak se totiž ukázalo, řada z nich platí retrospektivně. Netýká se tedy nových staveb, ale všech, které již stojí a jsou využívány. V tom je to skutečně zrádné.
Hodně skloňované je zejména to, že s jeho platností přišla povinnost mít v pořádku projektovou dokumentaci k vašemu domu. Ta přitom musí odpovídat aktuální stavbě. Rozhodně tedy nestačí vytáhnout ze šuplíku třicet let starý projekt, když byl dům mezitím různě stavebně upravován. Také si dejte pozor na to, pokud jste se při stavbě od projektu nějakým způsobem odchýlili. I to může být problém.
Pěkně si na vás posvítí
Předně ale platí, že dosud se projekty u domů nijak zvlášť neřešily, tedy pokud jde o ty, které již stojí. S nimi se pochopitelně čile obchoduje na sekundárním trhu. A také se vám mohlo stát, že jste si koupili dům, ke kterému jste žádný projekt nedostali. Tehdy jste to neřešili, jelikož nic takového potřeba nebylo. A hle, teď už to nutné je.
Každopádně, pokud nemáte projektovou dokumentaci v pořádku, musíte si ji nechat vytvořit. Přes to vlak zkrátka nejede, tedy pokud nechcete platit pokutu 400 tisíc korun. Ta výše přitom zarazila i odborníky. Původně bylo plánováno jen 200 tisíc korun, ale někdo horní limit ještě navýšil, čímž naznačil, že jde o důležitou věc, která se zřejmě bude vymáhat.
Je každopádně s podivem, že někdo měl čas se zabývat něčím takovým, zatímco ministerstvo pro místní rozvoj spuštění celého projektu tak významným způsobem zpackalo. Jestli by do budoucna nebylo lepší soustředit se na důležité věci.
Foto: Shutterstock