Prakticky každý rok dojde k tomu, že se na některé z chorvatských pláží objeví žralok. Obvykle jde naštěstí o neškodná střetnutí, která však často vzbudí velký rozruch. Žraloci totiž v některých případech doplavou téměř až na pláž, kde jsou dezorientovaní a hledají cestu zpět do hlubších vod. Takových incidentů už byly natočeny desítky.
Jsou od vás vzdáleni pár metrů
V těchto případech jde o menší druhy žraloků, které dosahují délky maximálně metr a půl. Mnozí to přitom berou jako důkaz toho, že v Chorvatsku nežijí nebezpeční žraloci, maximálně tito neškodní, kteří jsou nakonec rádi, když jim pomůžeme zpět do moře.
To by však byl chybný předpoklad. Je tomu totiž přesně naopak. Vody Jaderského moře jsou na žraloky velmi bohaté. Žije jich tam spousta a v mnoha druzích. Některé zdroje uvádějí třicítku různých druhů, další potom ještě více. Pravdou je, že většina je skutečně neškodných, avšak jsou mezi nimi i všichni ti, u kterých byly dříve zaznamenány útoky na člověka.
Ano, v Chorvatsku opravdu žije také žralok bílý, žralok mako nebo žralok tygří. Právě posledně jmenovaný se nedávno nechvalně zapsal dalším útokem v Egyptě. Vězte tedy, že tyto ryby žijí v nemalé množství i v Chorvatsku.
Jak přitom uvádí odborník na žraloky Richard Jaroněk, který je studuje a potápí se s nimi desítky let, lidé si často vůbec neuvědomují, že žraloci jsou od nich někdy vzdáleni jen pár metrů. Jen si lidí obvykle nevšímají. Tedy do dobu, než dojde k nějakému incidentu.
Bohužel, Češi jsou v tomto ohledu často neohrožení a patří mezi ty, kdo plavou daleko od pobřeží, klidně až za vyznačené bójky. Jistě, v drtivé většině případů se jim nic nestane, ale měli by mít na paměti, že počet žraloků, kteří se kolem nich v tu chvíli na určitou vzdálenost pohybují, rapidně vzrůstá.
Jak se chovat, když potkáte žraloka
Lidé by měli mít také na paměti, že se do vody nevyplatí chodit za úsvitu nebo naopak západu slunce. To jsou totiž denní období, kdy žraloci loví. Jak říká Jaroněk, někdy se člověku na žraloka podaří prostě jen šlápnout. Tato zvířata totiž mají ve zvyku uléhat i do mělkých vod, kde odpočívají.
A jak se chovat, když už ke střetu se žralokem dojde? Podle Jaroňka je zbytečné s ním zkoušet bojovat. Tato ryba je ve vodě doma a má obrovskou sílu. Pravdou ale je, že v první fázi si vás chce jen takzvaně otrkat, tudíž neútočí na první dobrou. Třeba se o vás jen otře. Tehdy je na místě zachovat co nejvíce klid a žraloka důrazně odstrčit. Je totiž velká šance, že si pak půjde po svých.
Čtěte také: Ceny v Chorvatsku. Je tu tak draho, že místní raději odjíždějí do zahraničí, Češi vozí řízky a paštiky
Na závěr si uveďme, jak to s těmi útoky žraloka na člověka v Chorvatsku je. Od roku 1900 jich bylo zaznamenáno 25, přičemž čtrnáct bylo smrtelných. Za tak dlouhou dobu se to může zdát jako malé číslo, ale nikdo samozřejmě nechce být tím dalším v řadě.
Foto: Shutterstock, zdroje: Shark Utopia, Travel Snippet, Richard Jaroněk
Nechcete se přejmenovat na “Hrom24”? To co tu vypisujete patří do extrémního bulváru, jako byl svého času časopis “Hrom”.
Tvl já už dál nemůžu 😀 😀 😀 . Tenhle web to je masakr 😀
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
jajajaj… pakáren ráj.
Jo. Kolega paštikář říkal, že se mu snažil převrátit jeho Máňu na nafukovačce vrlký, bílý, lidožravý.
Máňu lze potkat normalně ve Vitkovicach, tak to more přežila.