Egypt je mezi lidmi populární stát. Oblíbený je jak mezi turisty, tak i mezi archeology a historiky. Ačkoliv africký stát navštívilo již nespočet hledačů, vědců a odborníků, tématika starodávného Egypta je stále zahalena do atraktivní mlhy neznáma. Oblíbené výpravy jsou především do charakteristických hrobek movitých i méně bohatých osob.
Nálezy v hrobkách
Jednu takovou výpravu podnikl i britský archeolog a egyptolog sir William Matthew Flinders Petrie. Během své mise navštívil bezmála 3000 hrobů a hrobek. V jedné z nich ho zaujaly nezvyklé předměty. Jednalo se o sadu nespecifických kulatých věcí a 9 kamenů připomínající vázu. Nejprve se domníval, že se jedná o dekorace, nicméně pravé využití předmětů ho šokovalo. V hrobce egyptského chlapce objevil starodávné bowlingové koule a kuželky. Bylo dokázáno, že pohřeb chlapce se konal 5200 p.n.l. Jedná se tedy o nejstarší bowlingový nález.
Pohled do historie bowlingu
Dnes je bowling, jinak také kuželky, velice rozšířený a populární sport. Jeho vznik a počátky sahají do daleké historie starověkého Egypta. Odborníci odhadují vznik sportu okolo 5. tisíciletí před naším letopočtem. Počátky hry bowlingu rozhodně nepřipomínaly současnou podobu. Více než kuželky to vypadalo jako petang.
Cesta k současné podobě hry
Od házení kamínků do díry až k soudobému principu bowlingu uplynulo nemálo času. Hra se postupně formovala – slučoval se kulečník, bowling a travní kuželky. Koule byly vyráběny z kukuřice potažené kůží a převány byly provázkem. Nalezly se však i kamenné či porcelánové verze. Kuželky měly zprvu kamennou podobu. Nápad od Egypťanů převzali Římané a vytvořili současný design kuželek.
Ačkoliv kuželky si již prošly dlouho evolucí a historií, troufáme si říci, že její současná popularita stále poroste. Tento sport má jistě před sebou ještě dlouhou a nekončící budoucnost. Bowling jsme hráli, hrajeme a budeme hrát!
Foto: Shutterstok, zdroj: TheCollector, Museums.Bristol
K tomu mohu říct jen jedno – kdo si hraje nezlobí!!!!!!