Podle dostupných informací panuje v oblíbeném egyptském letovisku Hurghada velmi pochmurná nálada. Nikdo stále neřeší nic jiného než doslova děsivý útok žraloka na ruského turistu, který se odehrál v pátek.
Lidé neví, co si počít
Dnes už jsou opět otevřené pláže a turisté se tak mohou koupat, aniž by byli plavčíky vyzýváni k tomu, aby vylezli z vody. Zákaz koupání byl totiž jen dvoudenní a skončil v neděli. I přes něj však bylo v moři k vidění poměrně hodně lidí, kteří podle odborníků nemálo riskovali. Těžko říct, co někoho vede k tomu, že za těchto okolností musí nutně vlézt do moře. Snad jen touha za každou cenu využít pobytu, který si u cestovní kanceláře zaplatili?
Zřejmě tu funguje i určitá psychologie, kdy si lidé zkrátka říkají, že jim se přeci něco podobného stát nemůže. Vězte ale, že takový pocit jistě měli i ti, kdo se nakonec stali oběťmi velmi brutálních útoků. Takový konec si jistě nikdo nepřeje, protože je to opravdu hrozivé.
Pravdou je, že nad Hurghadou a dalšími egyptskými letovisky teď visí obrovský otazník, protože je jasné, že se tu něco děje. Žraloci u pláží útočili i v minulých letech, přičemž v roce 2018 to odnesl i český turista, a to poté, co do vody skočil z hotelového mola.
Podle experta na žraloky Richarda Jaroňka se v posledních letech změnilo chování žraloků, k čemuž přispěli i lidé, kteří zabírají stále větší části pobřeží. Navzdory obecným představám žraloci nežijí jen v hlubokých vodách, ale naopak jejich přirozeným teritoriem jsou mělčí vody u břehů, kde se lidé koupou.
Dodržujte základní pravidlo
Asi bychom byli překvapení, kdybychom opravdu věděli, co se pod vodou děje. Podle expertů nás tato zvířata vidí mnohem častěji než my je, ale nevšímají si nás. Když se koupete, je klidně možné, že jsou od vás vzdáleni jen pár metrů a jsou třeba i přímo pod vámi, pokud jste někde, kde už je hloubka deset dvacet metrů.
Zajímavé každopádně je, že si žraloci v Egyptě za své oběti vybírají právě turisty, když se ve vodách ve velkém koupou i sami Egypťané. Může to mít poměrně jednoduchý důvod, a to, že turisté nectí základní pravidla, podle kterých by se měl každý řídit. Jedním z těch nejdůležitějších je nechodit do vody za úsvitu nebo západu slunce, kdy jsou žraloci nejaktivnější.
Foto: Shutterstock
Nevi co si počit.Ty starosti bych chtela mit.At tam holt nelezou a sedi na brehu a plavat mohou v bazenu.
Fandím žralokům.taky bych byla naštvaná být jima
To jsou zase novinářské kecy. Byl jsem v Egyptě mnohokrát a žraloků jsem moc neviděl. Potápěl jsem se i šnorchloval. Pochybuji, že jdou cíleně u břehů po lidech, to by asi chcípli hlady.
Pravda , …. článek úplně o ničem….byl jsem také několikrát i přesně tam co zemřel český občan když skočil z mola.
Proč by teď nemohli lidé do moře.At se autor podívá na pravděpodobnost že člověk zemře při autonehodě nebo ho usmrtí žralok. 🙂
Žerou hlavně Rusáky. Prý…
Já jsem byla v Hurghade a stále jsem .Lidé nechodili plavat ,policie to hlídala vrtulníky a poctivě i plavčíci .Ano všichni měli strach a bohužel ten mladík ,v útrobách žraloka teda byla to ona ,hledala jídlo pro své mladé ,za pár hodin ji Rybáři chytili a v útrobách po pitvě bylo jeho na kousky tělo ,hlava se nenašla ani v moři Po třech dnech jsme mohli plavat a žádný strach v čele Hurghade nepanuje .Lidé jezdí již lodí na výlety ,kde se v moři šnorchluje . Žraloci jsou ve všech mořich oceánech je to jejich území .Byli vidění nyní na Mallorce to by člověk nesměl po celém světě k moři . Zde je nyní vše v pohodě bez strachu
Hlavně, stalo se to ve ČTVRTEK …