Zní to jako kouzelná formulka pro všechny, kdo se navzdory své lenosti chtějí udržovat v kondici. Jde o speciální fitness program, který trvá skutečně jen pár okamžiků. Nazývá se “čtyřvteřinový workout”. Tedy žádné hodinové běhání za ranního kuropění, ale jen krátkodobá práce na výdrž. Recept je velmi jednoduchý: čtyři sekundy plného sprintu. To stačí.
Cvičení, které nezatěžuje
Dobře, celé je to přeci jen trochu složitější. Ale cvičení, které představili vědci v magazínu Medicine and Science in Sports je přesto v mnohém vzrušující. Tým z University of Texas v Austinu testoval dobrovolníky na pevně umístěném ergometru, kdy tito ze sebe museli ve čtyřech vteřinách vydat co nejvíc. Poté následuje pauza v délce 45 vteřin a opět 4 sekundy plné zátěže. To celé je třeba opakovat pětkrát. V rámci jednoho cvičení je tak zapotřebí 20 vteřin fyzické aktivity. Aby cvičení bylo účinné, je třeba ho opakovat celkem osmkrát každou hodinu, což odpovídá běžné pracovní době v kanceláři.
“Položili jsme si otázku, jaká je minimální pohybová zátěž pro to, abychom dělali něco pro vlastní zdraví,” píší ve svém článku vědci. Přestože však tým kolem Edwarda Coyla tvrdí, že v celkové sumě stačí cvičit 160 sekund denně, časová náročnost tohoto tréninku je přeci jen delší. Čistého času totiž skutečně cvičíte pouhé dvě a půl minuty denně, ale k tomu je třeba připočíst regenerační čas, který každý úsek zahrnuje. Tehdy klesá puls nejvýše na 120, což představuje další metabolickou zátěž.
Ale podle všeho to dělá tělu dobře. Když vědci porovnali výsledky účastníků nového tréninku s běžnými “kancelářskými krysami”, které za den ujdou maximálně pár kroků do kuchyňky nebo k tiskárně, bylo to celkem jednoznačné. Krátké sprinty se prakticky u všech pozitivně projevily ve spalování tuků. Rovněž podíl triglyceridů, tedy neutrálních tuků v krvi, byl u cvičících o třetinu nižší než u těch, kdo žádnou aktivitu nepraktikovali. “Vzrušující zlepšení” při krátké zátěži, které “ani neunavuje”, konstatovali vědci z Texasu.
Co skutečně prospívá?
Ve sportovní medicíně dlouho panovalo přesvědčení, že optimální trénink pro výdrž spočívá v tom, alespoň třikrát týdně na 50 minut vyrazit běhat, na kolo, plavat nebo veslovat. Pravidelných 150 minut aktivity týdně může prodloužit život o několik let.
V posledních letech se začal prosazovat názor, že podobný efekt může přinést pouhých 75 minut týdně, ale pouze při intenzivní zátěži. “Víkendoví bojovníci”, rozumějme vystresovaní manažeři, kteří si v sobotu či neděli snaží podávat co nejlepší výkony, to slyšeli rádi.
Teď se zdá, že hodnotný trénink budeme moct měřit i ve vteřinách. Studie každopádně přináší pro dnešní svět zajímavá zjištění. Krátce přerušit sedavý způsob života a vícekrát denně se pokusit vydat ze všech sil, může pozitivně stimulovat svaly, játra i oběhový systém.
Podle odborníků platí, že pokud by zpohodlnělá západní civilizace věnovala pouhých deset minut denně intenzivní pohybové činnosti, klesl by počet srdečních příhod o polovinu.
Foto: Freepik