Jeden z německých okresů možná poslouží jako laboratoř epidemiologického lockdownu, respektive toho, že tento způsob obrany před infekcí možná vůbec nefunguje. Nebo alespoň ne tak, jak se od něj očekává.
Okres Berchtesgadener Land, který sousedí s Rakouskem, je totiž v nejtvrdším lockdownu už tři měsíce. Dalo by se čekat, že z hlediska šíření koronaviru bude v Německu jedním z nejúspěšnějších. Jenže opak je pravdou, epidemie zde stále nechce ustoupit a naopak ještě sílí.
Tvrdá uzávěra, kdy došlo k zavření restaurací a škol či zákazu jakýchkoliv akcí, byla na bavorský okres Berchtesgadener Land uvalena už 21. října, kdy se tato oblast silně vymykala ze zbytku území a koronavirus se tu rychle šířil. Jenže dosud nepřinesla výsledky, a tak jsou z původního dvoutýdenního lockdownu tři měsíce. Minulý týden dosahoval počet zjištěných případů 183 na 100 tisíc obyvatel. To je stále jedna z nejvyšších hodnot v celé zemi a je navíc na míle vzdálená 50 osobám, což je hodnota, při které by teoreticky bylo možné začít s rozvolňováním.
Okresní správce Bernhard Kern tvrdí, že tuto situaci je velmi obtížné vysvětlit. Domnívá se však, že řada lidí v okresu lockdown nerespektuje a žijí jako před pandemií. To je ale těžko představitelné, když je vše uzavřené “Očividně se někteří lidé chovají, jakoby žádná pandemie ani neexistovala. Řekli si, že budou pokračovat ve svých životech jako předtím,” uvedl Kern pro deník Tageschau.
Lidé jsou z opatření už velmi frustrovaní. Trvají příliš dlouho a není vidět světlo na konci tunelu. Zdá se, že lockdown bude platit ještě další týdny až měsíce. Správce Kern však nelituje, a to ani za cenu zkrachovalých podniků v gastroprůmyslu či turismu. “Ano, stálo to za to. Nechci si ani představit, kde bychom byli, kdybychom to neudělali,” řekl Kern. Jenže z okresu zní hlasy, že by to vlastně dost možná dopadlo úplně stejně, protože o moc horší to ani být nemůže, jen by možná nepřišlo tolik lidí o práci a nezkrachovali tolik podnikatelů.
Foto: Shutterstock