Situace kolem vážných případů pacientů s koronavirem je podle všeho o poznání dramatičtější, než se vláda snaží veřejnosti vykreslit. Dlouhou dobu podle ní platilo, že těžkých případů nemoci Covid-19 takřka nepřibývá, a když začala růst křivka nově nakažených, znělo od vládních představitelů a hygieniků, že se to zatím v nemocnicích příliš neprojevuje a že místa je dostatek.
Není, kam je dávat
Jak se ale zdá, situace se rychle mění. Opět hrozí, že se nemocnice ocitnou napospas rychle se šířící nákaze. Zatímco zjara byl problém zdravotníky vybavit ochrannými pomůckami, s nimiž by mohli pracovat s pozitivními pacienty, dnes se zdá, že vláda zaspala ve vybavení nemocnic dostatečným počtem lůžek pro infekční pacienty.
“Přijedu do služby a hned si přebírám pána. 90 let, štramák, nakazil se v lázních. Hodně dušný, diagnoza covid. Obvolávám infekce: ÚVN – nebereme, Bulovka – nebereme. A radí: zřiďte si infekční lůžka, ne?! Jo, těch máme pár zřízených, ale jsou už jaksi plná, že,” popsal svou včerejší službu jeden z lékažů na urgentním příjmu. “Prostě teď udáte maximálně pacienta v kritickém stavu. Ale pacienta bez nutnosti umělé plicní ventilace zkrátka nemáte kam dát.”
Prijedu do sluzby a hned si prebiram pana,90let,stramak, nakazil se v laznich, hodne dusnej, zde dg. covid+. Obvolavam infekce: UVN – nebereme, Bulovka – nebereme a zridte si infekcni luzka, ne?! Jo, tech par mame zrizenych, ale jsou uz jaksi plna, ze?
Posledni necht zhasne. pic.twitter.com/PaAN81Aqmo
— Simmar (@Simmar_cz) September 9, 2020
Podle serveru Neovlivni.cz nejde o výjimku, ale potvrzují ji také zdravotníci z jiných nemocnic, a to i na vedoucích funkcích. Trvají však na své anonymitě. “Do značné míry jsme na ministerstvu finančně závislí. Když budeme veřejně kritizovat nebo říkat něco jiné, než se tvrdí oficiálně, poškodíme svůj vlastní špitál,” uvedl ředitel jedné z oslovených nemocnic.
Ministerstvo neposlalo peníze
Realitu však přesto popisuje poměrně temně. “Situace se zhoršuje, počet vážně nemocných narůstá a valí se to na nás. Máme zprávy, že infekční kliniky nechtějí tyto pacienty přebírat. Argumentují tím, že na jaře jsme si na základě nařízení měli zřídit v nemocnicích infekční oddělení pro tyto případy. Jenže tato lůžka už jsou vesměs zrušená. Z finančních důvodů nebylo možné dál je držet prázdná. A žádné peníze na jejich obnovu jsme nedostali.”
Problém je mimo jiné v tom, že ministerstvo zdravotnictví nechalo nemocnice ve štychu. Na jaře se musely primárně starat o pacienty s covidem a nezbývaly jim kapacity na další případy. Nedostávali tak zaplaceno od zdravotních pojišťoven a naopak se jim rozjela spirála ekonomického propadu. Teď se ředitelům nemocnice nechce posilovat covidová oddělení, protože pokud to udělají jako první, znamená to, že se k nim nahrnou všichni tito pacienti z kraje.
Za poslední měsíc se počet hospitalizovaných pacientů s Covid-19 zdvojnásobil na 244 lidí a počet pacientů ve vážném stavu stoupl dokonce na trojnásobek. Aktuálně jich je 57. Očekává se přitom, že obě čísla vzhledem k jistému zpoždění od rekordních počtů nově nakažených začnou rychle růst.
Foto: Freepik