Římský klub, mezinárodní sdružení osobností z oblasti ekonomiky, sociálního rozvoje a životního prostředí, roku 1973 objednal u americké univerzity MIT analýzu vývoje lidské civilizace. Výsledek vystrašil objednatele i samotné autory.
Pokles životní úrovně
Počítačový odborník Jay Forrester tehdy vytvořil program WorldOne, který přinesl pohled na svět jako komplexní systém. Soustředil se růst lidské populace, dostupné přírodní zdroje, znečištění životního prostředí a vývoj životní úrovně naší planety v období let 1900 – 2060. Vznikl graf křivek, které předvídaly vývoj ve zkoumaných oblastech, jestliže lidstvo nezmění svůj dosavadní přístup v chování k planetě Zemi. Jednoznačně se ukázal trend růstu populace až do přelomu 20. a 21. století. Pokud šlo o životní komfort promítaný do oblasti zdrojů financí, prostoru a obživy, křivka zaznamenala vzestup až do roku 1940, po kterém ale následoval pozvolný pokles. Perličkou je, že v roce 2020 měla panovat stejná životní úroveň jako v počátečním bodě analýzy, tedy v roce 1900. Prokázalo se, že bude ubývat přírodních zdrojů planety, a naopak dojde k raketovému zvýšení znečištění planety.
Neutralita do roku 2050
Varujícím zjištěním se stala skutečnost, že například znečištění ovzduší bude doslova smrtelné. Je jasné, že dýchání jedovatých látek v ovzduší vede k mnoha civilizačním onemocněním, na jejichž následky ročně umírá asi 7 milionů lidé. V důsledku popisovaného vývoje by mohla lidská civilizace v období let 2040 – 2050 dospět ke své zkáze.
Řešení
Odborníci z Římského klubu v reakci na varující zprávu navrhli opatření ke snížení drancování přírodních zdrojů. Vize poklesu spotřeby ale zůstala vlastně jenom na papíře. Naštěstí v roce 1990 uzavřely členské státy EU tzv. Zelenou dohodu, podle níž se zavazují do roku 2030 omezit emise skleníkových plynů na 45 % hodnoty, na které se pohybovaly v roce 1990. Konečným cílem dohody je, aby se o dvacet let později, tedy roku 2050, státy staly neutrálními. Tímto způsobem by bylo možné negativní trendy předpovědi, která už části stala realitou, zvrátit.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bigthink, FutureZone, Evropská komise, YouTube
Já věřím že lidstvo přežije, ale projde si hrdlem láhve takzavaně!!!!!!!!!!Hlavně jížní polokoule!!!!!!!!!!!!!
Tady, již lépe nepřispívat. Zcela ovládnuto křiklounem s padesáti vykřičníky za každou větou, kdy úroveň tohoto diskuzního místa spadla nejen projevem, ale i obsahem projevu na mínus 100 minimálně.
Jen střípek z obrazu mozaiky celé společnosti. Co jsem čekal…
Naneschledanou.
Problém je v tom, že tehdejší primitivní počítače uměly jen lineární extrapolaci. Na základě stejné metodiky bylo vypočteno (někdy kolem roku 1850), že se ještě před rokem 1900 Londýn utopí v koňských koblížcích, protože možnosti jejich odvozu budou narůstat lineárně s růstem města, zatímco jejich produkce v hippomobilní dopravě kvadraticky (s plochou města). Ten výpočet nemohl vzít v úvahu existenci dopravy pomocí páry a později benzínového motoru, která koňský trus neprodukuje.
Římský klub předpověděl na základě podobných extrapolací mj. i to, že lidstvu dojde během několika příštích desetiletí stříbro (z důvodu jeho rostoucí spotřeby ve fotografii a filmu). Nedokázal předpovědět ani to, že barevná fotografie a film, u nichž obraz není tvořen stříbrem, povedou k jeho recyklaci, přestože takové barevné procesy v té době už existovaly a skutečně se stříbro naveliko recyklovalo (i v ČSSR se Barrandov stal největším producentem stříbra ve státě). Absolutně pominuli rozvoj digitální fotografie a filmu, které se bez stříbra zcela obejdou. Přestože opět v době této “prognózy” už první (byť velmi primitivní a šíleně pomalé) digitální snímače existovaly.
Prognózy Římského klubu a podobných organizací jsou velmi pofidérní, prozrazují hlubokou nevzdělanost jejich autorů (jsou tam velmi málo zastouoeny exaktní vědy a když ano, tak zřejmě lidmi, kteří sice vystudovali, ale neuplatnili se v oboru). Je to opravdu jen soubor žvástů a nesmyslů.