Politice české vlády už rozumí jen málokdo. Zatímco držela přísná opatření v době, kdy se situace zlepšovala a dnes už mrtvý PES ukazoval, že je možné rozvolnit, teď, kdy se stav věcí rychle zhoršuje, debatují vládní politici o tom, zda by přeci jen neotevřeli maloobchodní prodejny a nepustili žáky zpět do škol.
Podle ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka souhlasí s otevřením obchodů i ministr zdravotnictví Jan Blatný, podle kterého je pouze zapotřebí splnit některé podmínky, například povinné respirátory pro personál. Dodejme, že tyto kroky se připravují ve chvíli, kdy v úterý v České republice přibylo více než 12 tisíc nově nakažených a kdy v nemocnicích už prakticky není místo pro další těžké případy s covidem.
Stejně jako další členové odborné veřejnosti, také viroložka Ruth Tachezy nechápe záměry vlády. “V současné chvíli by se nemělo otevírat vůbec nic. Dokud reprodukční číslo R neklesne pod jedna, nemůžeme rozvolňovat,” uvedla Ruth Tachezy pro server Lidovky.cz. Podle ní v současné době zkrátka nelze otevírat obchody, protože by to bylo mimořádně nezodpovědné. “Všichni ze zahraničí na nás koukají jako na blázny. I v zemích, kde mají oproti nám naprosto zanedbatelné počty nově nakažených, mají zavřeno.” Ostatně, Německo už s Českou republikou uzavřelo hranice. Při pohledu na politiku české vlády není divu.
Podle viroložky je správné se na otevření obchodů připravovat, ale musí být provedeno v příhodný okamžik, který teď rozhodně nenastal. “Nyní, když si potřebujete koupit boty či něco na sebe, musíte online, nezbývá nic jiného. Po otevření obchodů spousta lidí zvolí raději nákup v kamenných prodejnách. A to je špatně, vhodná doba na to určitě není. Otevírat obchody je v tuto chvíli nezodpovědné. Číslo R je nad jedničkou, to znamená, že epidemie sílí a zrychluje se,” vysvětlila Ruth Tachezy.
Viroložka navíc za prioritní označuje otevření škol, které se rovněž připravuje. Chápe, že tento problém hoří mnohem více. Ale ve chvíli, kdy se pustí žáci do škol, není možné zároveň otevřít obchody. Naopak by se to mělo vykompenzovat zpřísněním někde jinde.
Foto: Shutterstock