Vypadalo to až příliš hladce, aby se to nakonec skutečně naplnilo. Nejen Česká republika měla vyhlídky na to, že se koronaviru v prvním pololetí tohoto roku víceméně zbaví díky proočkování velké části populace. Schváleny byly první vakcíny a další měly být na cestě. Začalo se ve velkém očkovat, a ačkoliv to v Česku stále docela hapruje, bylo celkem pravděpodobné, že se velkou část populace proočkovat podaří.
Studie nevycházejí nejlépe
Jenže teď se nad tímto plánem rozprostřela velká mračna. Vedle toho, že americká společnost Pfizer omezila výrobu a do všech zemí pošle méně dávek vakcíny, než se čekalo, je tu další, potenciálně mnohem větší problém. Očkovací látka od firmy AstraZeneca má podle všeho velké potíže získat souhlas Evropské lékové agentury. Do schvalovacího procesu šla přitom ve stejné době jako konkurenční látky od Pfizeru a Moderny. Stále však souhlas neobdržela a podle dostupných informací v příštích týdnech ani neobdrží. Teď je navíc na stole otázka, zda vůbec bude někdy schválena.
“Zdá se, že je ohrožena registrace vakcíny od AstraZeneca. Klinické studie nevycházejí nejlépe. Pokud by se potvrdilo, že účinnost té vakcíny není dostatečná, bude to obrovský problém s množstvím vakcín,” uvedl slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Ten ve svých slovech naráží na údajnou nízkou účinnost vakcíny.
Pochybnosti se objevily už v minulosti
Z dostupných informací zveřejněných výrobcem vyplývá, že účinnost standardní dávky dosahuje 70 %, což by pro schválení mělo být dostatečné. AstraZeneca pak dokonce uvedla, že provedla menší testy s nižším množstvím dávky, které dosahovalo ještě vyšší, až 90% účinnosti. Podle zákulisních informací se však ukázaly jisté nesrovnalosti v klinických testech a existuje podezření, že vakcína tak účinná není. Možná nedosahuje ani zmíněných 70 %, které by za normálních okolností měly postačovat.
Nejde o první pochybnosti směrem k vakcíně společnosti AstraZeneca, která vznikala v britském Oxfordu. Už před časem ji zpochybnili někteří australští vědci. Místní úřady ji ale nakonec označily za účinnou a bezpečnou.
Současná situace je tak trochu paradoxní. Evropská unie totiž nejvíce spoléhala právě na tuto vakcínu a objednala jí největší množství. Také proto nyní nemá dostatek látek, které Evropská léková agentura již schválila (Pfizer, Moderna). Rovněž Česká republika jako součást EU sázela právě na AstraZenecu, s níž se počítalo od února. Popularita této očkovací látky byla dána i její velmi nízkou cenou. V poslední době se objevily informace, že některé země EU, zejména z východního bloku, nechtěly platit za drahou vakcínu Pfizeru.
Foto: Shutterstock