Zatímco vakcíny Pfizer a Moderna se těší uznání za svou všeobecnou bezproblémovost a vysokou účinnost, která podle údajů z Izraele dosahuje až 99 %, vakcína AstraZeneca se od počátku potýká s velkými problémy. Nejprve se zasekl její schvalovací proces, pak se objevilo podezření, že příliš dobře nefunguje u starších lidí, následně se potvrdila nízká účinnost vůči jihoafrické mutaci koronaviru a teď se ukazuje, že látka může mít problémy i s bezpečností.
Několik evropských států zastavilo používání vakcíny AstraZeneca zcela nebo některé její šarže. Naposledy tak učinilo Dánsko, a to přinejmenším na dobu 14 dní. Už předtím očkování touto látkou pozastavily Island a Norsko. Další země jako Rakousko a Itálie potom zastavily očkování jednou šarží této vakcíny.
“Existují dokumenty, které deklarují, že vakcína je bezpečná a efektivní. Reagujeme ale na zprávy o možných vážných vedlejších účincích, které byly zaznamenány v Dánsku i v dalších evropských zemích,” uvedl na tiskové konferenci diplomaticky ředitel dánské Státní rady pro zdravotnictví Sören Broström.
Hlavním důvodem, proč Dánsko očkování touto vakcínou zastavilo, jsou krevní sraženiny, které se po podání látky objevily u několika lidí. V jednom případě došlo k úmrtí. Zatím není potvrzeno, že by vznik krevních sraženin souvisel přímo s podáním vakcíny, je ale třeba to prošetřit.
V Itálii došlo k zastavení očkování šarží AstraZeneca ABV2856 poté, co po očkování zemřel voják na Sicílii, kterému se mělo zastavit srdce.
Očkování zastavilo také Rakousko, kde měly po očkování vážné problémy dvě zdravotní sestry. Jedna z nich zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve, druhá potom skončila ve vážném stavu s plicní embolií.
Státní ústav pro kontrolu léčiv v České republice za minulý týden eviduje tři případy úmrtí, která byla nahlášena v možné souvislosti s očkováním proti covidu-19. Neuvádí však, po jaké z vakcín se tak stalo.
Foto: Shutterstock