Izrael zaznamenává obrovský pokles v počtu nakažených koronavirem ve skupině lidí, která dostala obě dávky vakcíny od společnosti Pfizer, s níž se v zemi dominantně očkuje. Vyplývá to z prvního většího výzkumu největší zdravotní pojišťovny v zemi Clalit. Podle ní je vakcína stejně účinná ve všech věkových skupinách a první data ukazují, že snižuje počet symptomatických případů o 94 %. U vážných případů jde o pokles 92 %.
Zdravotní pojišťovna analyzovala celkem 1,2 milionu lidí, z nichž polovina dostala obě dávky vakcíny a ta druhá očkována nebyla. Jde tedy o obdobu klinické studie na obrovském počtu lidí. Izrael přitom pracuje s digitálně sbíranými daty od pacientů, a tak mohl obě skupiny jednoduše porovnat.
“Je teď naprosto jasné, že vakcína Pfizer proti koronaviru je extrémně efektivní v reálném životě, a to týden po druhé dávce, jak vyplynulo z našich zjištění,” uvedl podle deníku Times of Israel profesor Ran Balicer, ředitel výzkumného institutu pojišťovny Clalit. Výsledky analýzy pojišťovny víceméně odpovídají deklarované účinnosti vakcíny na základě klinických testů, podle kterých měla mít 95% efektivitu.
Izrael slouží dalším zemím jako svého druhu laboratoř, protože s očkováním postupuje nejrychleji na světě. Očkováno bylo už téměř 40 % celé populace a zřejmě by to bylo ještě více, kdyby země nenarazila na nepříjemný problém. Ten nespočívá v nedostatku vakcín ani v problematické logistice, ale neochotě některých skupin obyvatelstva nechat se očkovat. Jde zejména o komunitu ortodoxních Židů, kteří očkování odmítají víceméně kolektivně a také mladší populaci. Izrael tak nyní spouští kampaň, která bude cílit právě na to, aby přesvědčila co možná nejvíce lidí k očkování.
Foto: Shutterstock