Mutace koronaviru dělají odborníkům po celém světě těžkou hlavu. Je opravdu velkou smůlou, že krátce poté, co se začalo s očkováním, objevila se přinejmenším jedna nová varianta, která dokáže obejít protilátky získané z původních variant, na nichž jsou postaveny i aktuální vakcíny.
Už před několika dny se potvrdilo, že například vakcína AstraZeneca funguje na jihoafrickou mutaci koronaviru jen velmi omezeně. JAR potom stáhla tuto látku z oběhu a snaží se ji vyměnit za jinou. Ale jak se ukazuje, také další vakcíny nepůsobí na tuto variantu viru tak dobře jako na ty původní. Vyplývá to z výzkumu společností Pfizer, BioNTech a Texaské univerzity. Ten laboratorně ověřoval účinnost vakcíny Pfizer.
Výsledky nejsou příliš povzbudivé. Vědci na základě krevních testů zjistili pokles účinnosti protilátek ve výši dvou třetin u jihoafrické varianty s porovnání s variantou původní. Dodávají však, že to ještě neznamená, že by vakcína nemusela vůbec fungovat. Původní výše protilátek totiž byla skutečně vysoká a zajišťovala extrémně vysokou účinnost vakcíny ve výši 95 %, což potvrdily i analýzy reálné efektivity z Izraele. V případě jihoafrické mutace už zřejmě účinnost nebude tak vysoká, ale nějakou ochranu by vakcína i tak měla poskytovat.
“Nevíme sice, jak vysoká účinnost je nutná k ochraně před onemocněním nebo infekcí covidem-19, ale na základě zkušeností s jinými vakcínami lze říct, že Pfizer zřejmě bude i tak nabízet slušnou ochranu,” uvádí jeden z autorů výzkumu Scott Weaver z Texaské univerzity. Podle vědců je klíčové především to, aby vakcína zamezila vážnému průběhu nemoci, což by ta od Pfizeru stále měla zvládnout. Pro potvrzení však bude zapotřebí provést další klinické studie na infikovaných lidech.
Ani další z dnes používaných vakcín nedokáže být proti jihoafrické variantě stejně efektivní jako proti té původní. Americká společnost Moderna uvedla, že u této varianty zaznamenala šestinásobný pokles účinnosti protilátek. Také ona ale potvrzuje, že jde stále o dostatečnou účinnost pro obranu před vážným průběhem nemoci.
Společnosti Pfizer a Moderna poskytují takzvané mRNA vakcíny, které je poměrně jednoduché upravit proti novým variantám koronaviru. Problém spočívá v tom, že by bylo nutné rozjet nové kolo jejich výroby a aplikace.
Foto: Shutterstock