Farmaceutické koncerny dosud tvrdily, že jejich vakcíny proti koronaviru jsou nebývale bezpečné, jakkoliv od počátku jejich vývoje ke schválení uplynula jen velmi krátká doba. Odborníci tomu opatrně přisvědčovali, ale obvykle s dodatkem, že bude zapotřebí přeci jen první skupiny očkovaných sledovat pro případ výraznější reakce.
Vakcína způsobila anafylaktický šok
Velká Británie už s očkováním začala a hned po prvním dni přichází první varování od Národní zdravotnické služby. Ta vydala pokyn, aby vakcínou od konsorcia Pfizer a BioNTech nebyli očkováni silní alergici. Dva lidé totiž po očkování prodělali nepříjemnou alergickou reakci.
Podle listu The Guardian šlo o dva zdravotníky. Ti prodělali silnou alergickou reakci pot, co jim byla podána vakcína proti Covidu-19. Jejich život však není v ohrožení. “Zotavují se dobře,” uvedl ředitel Národní zdravotnické služby Velké Británie Stephen Powis. Podle něj se u dotyčných objevil anafylaktický šok, který si vyžádal lékařský zásah.
Lidé se silnými alergickými reakcemi by se očkovat neměli
Místní úřady proto vydaly pokyn, že každý, kdo se k očkování, bude dotázán na historii alergických reakcí. Pokud nějaké zažil, vakcína mu podána nebude. Jde o varování směřující zejména na lidi, kteří se potýkají se silnými reakcemi na léky, potraviny nebo právě očkovací látky. Jde také o ty, kteří u sebe nosí takzvaný adreanalinový autoinjektor.
Velká Británie už jako země vystupující z Evropské unie nečekala na souhlas Evropské lékové agentury a rozhodla se schválit vakcínu od společnosti Pfizer na národní úrovni. S touto vakcínou se počítá také pro Českou republiku. Schválena však nebude dříve než na konci prosince. Jako první se do Česka dostane zřejmě vakcína od společnosti AstraZeneca, jejíž schválení se očekává v podobném termínu a kterou má EU nasmlouvánu ve větším množství.
Foto: Freepik