Vývoj vakcíny proti koronaviru je podle všeho nebývale úspěšný. Někteří producenti už jsou ve finále a dokonce začali vakcínu vyrábět ještě předtím, než dostanou finální schválení od úřadů. To svědčí o tom, že svým látkám velmi věří a chtějí jich v momentě povolení na trh dodat co možná největší množství.
Určité detaily ze zákulisí vývoje vakcín prozradil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, Roman Prymula. Podle něj už výzkumná skupina v Oxfordu vývoj vakcíny úspěšně dokončila a ve spolupráci se společností AstraZeneca zahájila výrobu. Podle Prymuly se úspěšně podařilo dokončit všechny zkoušky fáze tři. Překvapil přitom i tím, že vakcína nebude stát žádnou horentní sumu, jak se dříve spekulovalo.
Cena příjemně překvapila
“V tomto případě je to unikátní i tím, že se jde na cenu, která je téměř nákladová. Některé firmy kalkulovaly s cenou třeba i 100 dolarů za dávku, přitom v tomto případě se pohybuje kolem 4,5 dolaru za dávku,” prozradil Roman Prymula pro idnes.cz. Tato částka odpovídá necelé stokoruně. Česká republika už má také nasmlouváno značné množství této vakcíny. “S EU už jsou domluvení na 400 milionech dávek,” dodal Prymula.
Roman Prymula už dříve uvedl, že účinná vakcína se do České republiky pravděpodobně dostane až v polovině příštího roku, přestože se masově začne vyrábět už v říjnu. Je ale možné, že výroba bude rychlejší a očkování v České republice bude moct začít dříve.
Uvedení první vakcíny přitom už před několika dny oznámili Rusové, konkrétně sám prezident Vladimir Putin, který uvedl, že se jí očkovala i jedna z jeho dcer. Odborníci jsou však vůči ruské vakcíně skeptičtí a patří mezi ně i Roman Prymula. “Myslím, že je minimální šance, že by ruská vakcína mohly být registrována v západních zemích. Nechci říct, že je nebezpečná. To nemůže nikdo říct. Ale dokud nebudou údaje… Sám mám zájem se o ní dozvědět co nejvíce, pokud budou poskytnuta data, budeme se tomu věnovat.”
Foto: Freepik