Imunolog Jiří Beran má dlouhodobě na vývoj koronavirové epidemie vlastní názor a navrhuje i specifická řešení, kterými se však stát příliš neřídí. Jako jeden z prvních žádal, aby se vláda zaměřila na domovy seniorů, kde na Covid-19 umírá nejvíce lidí. Bohužel zde opět došlo k podcenění situace a tato zařízení jsou dnes nadproporčně zatížená.
Vakcína má smysl jen pro ohrožené
Nyní se Jiří Beran snaží poradit, jak co nejlépe naložit s vakcínou, která už se blíží z několika stran, ale které pravděpodobně nebude v první fázi dostatek pro všechny. Podle Berana to ani není nutné.
Epidemiologové včetně epizodního ministra zdravotnictví Romana Prymuly v minulosti prohlašovali, že bude zapotřebí očkovat 60 až 70 % populace, což by byl obrovský záběr a není přitom ani jasné, zda by s tím všichni souhlasili. Povinné nařízení vakcíny by přitom bylo problematické.
Jiří Beran je přesvědčen, že nám bude stačit naočkovat necelých dvacet procent populace, a to té nejohroženější. “Stačí pohled do statistik. Z těch vyplývá, že lidé starší 65 let, jichž je v české populaci sedmnáct procent, přispívají k 70 procentům všech úmrtí na covid. A to jsou data před tím, než jich tu během čtrnácti dnů zemřelo tři tisíce. Druhá skupina jsou domovy důchodců a pečovatelské domy, které obsahují asi jedno procento populace, tedy zhruba 100 tisíc lidí. Toto jedno procento přispívá k úmrtím hned ze čtvrtiny,” řekl Beran pro Lidovky.cz.
Z jeho propočtů vyplývá, že pokud naočkujeme těchto 18 % populace, zamezíme 94 % všech úmrtí. “A epidemie přestane být problémem. Že tu pár lidí onemocní, už nebude nikoho štvát. Problémem je, že lidé umírají. A ministerstvo zdravotnictví je bohužel nechává umírat dál, aniž by se na ně skutečně zaměřilo,” říká Beran.
Děti nechme běžet
Imunolog je také přesvědčen o tom, že očkovat děti nemá vůbec žádný smysl, protože průběh nemoci je u nich mírný. Jakmile bude ochráněna zranitelná část populace, nebudou představovat problém ani jako bezpříznakoví přenašeči. “Počty těžkých průběhů jsou naprosto minimální. Počty úmrtí jsou ještě menší. Třeba ve Spojených státech, myslím, zemřelo do této chvíle jen několik desítek lidí do dvaceti let. Z toho byly tři čtvrtiny lidí obézní cukrovkáři,” říká Jiří Beran s tím, že například v Singapuru, kde epidemii velmi dobře zvládli, děti do 13 let ani netestují.
Jiří Beran znovu opakuje, že epidemiologická opatření v České republice se míjí účinkem. Nemají mířit na ty, kteří jsou vůči viru pouze vnímaví, ale na ty, kdo jsou jím přímo ohroženi. “Pokud to tedy dětem nic nedělá, ať u nich onemocnění klidně vznikne. Zamezit musíte hlavně onemocnění těch starších. Nabídnout jim rychlejší trasování i testování. To je zásadní problém, zbytek můžeme nechat běžet.“
Foto: Freepik