Očkování se v České republice rozjelo slušným tempem a v dalších týdnech by díky početným dodávkám vakcín mělo ještě zrychlit. Už v létě by tak měli být proočkovaní všichni zájemci z řad dospělé populace. Následně se pozornost zaměří na děti, o čemž se dosud příliš nehovořilo. Podle expertů však bude třeba očkovat i je, jinak hrozí, že koronavirus zmutuje a ohrozí už očkované jedince.
Společnost Pfizer přitom nedávno oznámila, že svou vakcínu úspěšně otestovala na dětech ve věku od 12 do 15 let. Zjistilo se, že stejná očkovací látka, která je podávána dospělým, funguje také u dětí a především, že je bezpečná.
Určitý čas se přitom tvrdilo, že děti nebude třeba očkovat. Jenže to bylo loni, v době, kdy se ještě věřilo, že koronavirus přeci jen nebude tak děsivou hrozbou, což se nicméně nepotvrdilo. Zkraje tohoto roku ukázal covid nejen v České republice, čeho je schopen. A navíc se objevily nové mutace, které nahánějí strach kvůli tomu, že by mohly být schopny obejít stávající očkování.
Právě to bude zřejmě největší motivací k očkování dětí. “Adolescenty bude zcela jistě nutné a vhodné očkovat. Jde o skupinu populace, která má nejvyšší počty sociálních kontaktů. Byť platí, že pubescenti nebývají po infekci koronavirem nějak zvlášť nemocní a nepatří do ohrožené skupiny, mohou se výrazně podílet na šíření viru v populaci, být nebezpeční seniorům a hlavně se mohou stát „chodícími selekčními stanicemi,“ pro vývoj nových variant – což by mohlo být rizikové pro nás ostatní,” vysvětlil mikrobiolog Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR pro Lidové noviny.
Podle něj dojde ještě letos ke snížení hranice, od které je očkování proti koronaviru povolené. Ta je aktuálně stanovena na 18 let, přičemž od 16 let ji mohou dostat lidé s chronickým onemocněním. Takových bylo zatím 1312. Peter Šebo se domnívá, že bude zapotřebí očkovat i školáky, a to nejen kvůli jejich společenským kontaktům, ale i zdravotním rizikům. “Těm přílišné riziko z koronavirové infekce nehrozí, ale u jednoho z tisíce se může po prodělání nákazy vyvinout těžký PIMS stav s nutností hospitalizace na JIP a s rizikem vážného poškození srdce a dalších orgánů. To riziko existuje, mluvíme o skupině čítající takřka milion žáků základních škol, takže možná až tisícovce z nich hrozí vážný problém, nehledě na to, že mohou virus předat někomu, kdo vážně onemocní,” uvedl biolog.
Ten je přesvědčen o tom, že se nakonec potvrdí bezpečnost vakcín i pro děti mladší 12 let, a to dokonce v současném dávkování.
Vzhledem k tomu, že v druhé polovině roku bude v České republice více vakcín než dospělých, kteří o ně budou mít zájem, může očkování dětí začít ještě letos. Je ale otázkou, jak se na vakcinaci budou dívat rodiče. Ti často odmítají i očkování povinnými vakcínami a dá se očekávat, že nedůvěra vůči těm covidovým bude ještě větší.
Foto: Shutterstock