Velká nepříjemnost hrozí mnoha majitelům nemovitostí v České republice. Je totiž docela možné, že o svůj dům nebo třeba pozemek přijdou. Ten totiž brzy může propadnout státu, pakliže si to nepohlídají. A nejde zrovna o malý počet takových nemovitostí. V ohrožení je celých 121 tisíc nemovitostí, které s koncem tohoto roku skončí v majetku státu a už se k nim nikdy nedostanete.
Lidé o tom netuší
Jde tu o takzvané nedostatečně identifikované nemovitosti. Obvykle jsou to takové, o kterých ani nemusíte vědět, že vám vlastně patří. Ale třeba i takové, o kterých si to myslíte, avšak nevíte, že je máte v katastru nemovitých věcí špatně zapsané, a tak o ně můžete přijít.
Stát přitom tyto nemovitosti považuje za takové, že u nich není prokázáno vlastnictví, a tak si je zkrátka po uplynutí lhůty na jeho prokázání, která je stanovena na 31. prosince, vezme do své správy. Ne snad, že by se chtěl nutně obohacovat, ovšem je také pravdou, že o věci je potřeba se starat, a pokud to nečiní jejich majitelé, musí se najít někdo jiný.
V databázi Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) je takových nemovitostí obrovské množství. Úřad proto apeluje na všechny, aby si stav věcí ještě jednou raději zkontrolovali. “Doporučuji proto všem nahlédnout do seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků na našich webových stránkách a zkontrolovat, zda předkům nebo jim samotným nepatří nemovitost, o které nevěděli,” apeluje Kateřina Arajmu, která úřadu šéfuje.
Jak se to mohlo stát
Konkrétně se tu bavíme hlavně o takových případech, kdy vlastník nemovitosti není státu znám. Reálně může existovat, ale na katastru zkrátka není vyznačen. Je ale potřeba si uvědomit, že vlastník sice může být zapsán, ale stačí, pokud chybí jeho identifikační a kontaktní údaje. I v takovém případě může nemovitost propadnout. Stačí přitom doplnit třeba adresu a datum narození.
Ptáte se, jak k takové situaci mohlo dojít? Je to dáno hlavně tím, že v některých etapách minulého režimu se změny vlastnictví nemovitostí nezapisovaly do katastru a obecně i hranice pozemků se vedly velmi šlendriánsky. Může však jít také o pozůstatky problematických dědických řízení apod.
Foto: Shutterstock