Epidemiologická situace v České republice se vyvíjí trochu jinak, než se čekalo. Na jedné straně je pozitivním zjištěním, že počty nově nakažených přestaly růst a dokonce zvolna klesají. Podle expertů měl ale krátkodobě nastat přesný opak. S tím, jak firmy rozjely masivní samotestování, měl naopak počet potvrzených nákaz stoupnout. To by neznamenalo, že se virus rychleji šíří, ale pouze to, že virová nálož v populaci je více pod kontrolou a daří se jí zachytávat.
To se ale podle všeho nepodařilo. Vědci z Iniciativy Sníh upozorňují na problém se samotným testováním. Firmy totiž testují s pomocí antigenních testů, a to navíc nejrůznější kvality. Toto testování není příliš spolehlivé. Vědci proto žádají, aby se začalo testovat metodou PCR, která je přesnější, a v případě hromadného laboratorního vyhodnocení dokonce i levnější než antigen.
Antigenní testy nejsou podle odborníků určeny pro testování jednou za týden, protože mají značnou chybovost a vykazují velký počet falešných negativit, což může situaci ve výsledku zhoršit. “Antigenní testy mají opravdu mizivý záchyt u bezpříznakových jedinců,” uvedla pro server Lidovky.cz viroložka Ruth Tachezy. “Je v tom chaos. My jsme vládě radili, aby teď všechno zavřela a systém testování řádně připravila. Ono to není vůbec jednoduché. Zase se všechno děje ze dne na den.“
Počet nakažených teď sice klesá, ale podle expertů je to do značné míry dáno i tím, že jsme “slepí” a nakažené se nedaří odhalovat. Antigenní testy podle všeho nefungují dobře, obzvlášť když se někde provádějí méně invazivními metodami.
Vážně hrozí situace, že sice počty nakažených krátkodobě klesnou, ale pokles nikdy nedosáhne takové úrovně, aby bylo možné rozvolňovat. Naopak pokud by se na krátkou dobu celý průmysl uzavřel, počty nakažených by s největší pravděpodobností rychle klesly.
Foto: Shutterstock