Vejce se dostávají v segmentu kvalitní a plnohodnotné výživy opět na výsluní, a to po desítkách let, kdy se jejich konzumace uměle snižovala neuváženým poukazováním na možná rizika, která může jejich zvýšená konzumace nést. Dnes jsou ale naopak součástí vyvážených jídelníčků, a to klidně i ve významném množství. Jsou lidé, kteří si dají klidně tři čtyři vajíčka denně a není na tom vůbec nic špatného.
Velký vzorek vajec v testu
Čím více se však vejce zkoumají, tím větší je pravděpodobnost, že se na ně zase něco objeví. A to se teď také stalo. Velmi podrobný výzkum, na který upozornil deník The Guardian, totiž přinesl nepříjemná zjištění o tom, co taková vejce mohou obsahovat za látky. Běžný člověk by to do nich nikdy neřekl, obzvlášť když tentokrát se na paškál nedostaly vejce z klecových chovů, jak by se dalo očekávat, ale ta, která by měla být ze všech nejlepší, tedy domácí.
Na domácí vejce nedáme dopustit a pro mnohé jsou tím vůbec nejlepším, co si mohou dopřát. Jistě, po stránce čerstvosti a chuti jsou oproti těm z obchodu nesrovnatelná, to vám potvrdí každý, kdo si je někdy dal jako taková, případně si z nich připravil třeba míchaná vejce nebo volské oko.
Bohužel, tato vejce v sobě mají i něco navíc, co bychom tam rozhodně mít nechtěli. Na velkém vzorku vajec z Austrálie se ukázalo, že domácí vejce obsahují čtyřicetinásobné množství olova než komerčně produkovaná vejce v tolik skloňovaných a problematických chovech. Celá polovina vajec z domácích chovů přitom obsahovala takovou hladinu olova, že je to prokazatelně škodlivé pro lidské zdraví.
Je to dané půdou
A ačkoliv byl výzkum proveden v Austrálii, má velkou relevanci pro další země, jako je třeba Česká republika, kde má domácí chov slepic a s ním spojená vajíčka velkou tradici. Ukázalo se totiž, že problém s těmito vejci má původ v samotné půdě, která obklopuje stavení a na které se slepice pasou.
Málokdo si to uvědomuje, ale ze starých domů do půdy unikají nejrůznější škodlivé látky, jako je právě olovo, které se dříve používalo například v barvách. Tato půda je jím potom doslova prosáklá a pochopitelně se z ní dostává i do slepic a přeneseně potom do vajec. Tato látka je přitom škodlivá v jakémkoliv množství. Tady je navíc ten problém, že jí může být hodně a dochází také k dlouhodobé konzumaci.
Foto: Shutterstock
😁😁😁😁😁 Domácí vajíčka nejhorši.
Tady chce někdo vydělat na velkochovech.