Planetě Zemi a lidstvu jako takovému hrozí katastrofa. Vědci nyní přišli se zjištěním, že nastane dříve, než dosud předpokládali. Zatím se totiž mělo za to, že se průměrná teplota o 1,5 stupně Celsia, což je hodnota, která zásadním způsobem ovlivní život na Zemi, měla zvýšit v polovině tohoto století. Také proto snahy politiků ze všech koutů světa směřují k dramatickému snížení množství vypouštěných emisí k tomuto datu.
Přesnější model
Jenže podle nové studie publikované v odborném časopise Climate Dynamics už je stejně možná pozdě, protože kritická hranice v podobě roku 2052 už nemusí platit. Nejnovější zjištění období zmíněného oteplení umisťují do rozmezí let 2027 a 2042. V nejhorším případě by tak katastrofa mohla přijít už za několik málo let.
Nová studie je založena na novém a modernějším modelu SCRF, který dokáže zahrnout více proměnných a také historická zjištění. “Náš nový přístup se zakládá na historických klimatických údajích a nikoliv na teoretických vztazích, které nedokonale zachycuje model GCM. Umožňuje nám to odhadnout citlivost na klima a její vývoj z přímých pozorování s několika předpoklady,” uvádí odborník na pozemské environmentální systémy z Institut Alfreda Wegenera, Raphael Hébert.
Časové okno pro zvrat se zmenšilo
V zásadě však oba modely docházejí k podobným dopadům, které klimatická změna bude mít na lidstvo. Vědci ve studii také upozorňují, že již včera bylo pozdě a že je třeba udělat vše, aby byly dopady klimatické změny alespoň zmírněny. Nejde totiž jen tak někde zmáčknout tlačítko a vše opět srovnat. Jakmile se věci jednou dají do pohybu, bude extrémně obtížné se jim bránit.
“Teď, kdy se vlády konečně rozhodly něco dělat ve věci změny klimatu, se musíme vyhnout situacím, kdy nám politici budou tvrdit, že zabránit nebezpečným dopadům lze jen s minimální aktivitou. Náš nový model ukázal, že časový prostor pro lidstvo se zmenšil,” uvedl spoluautor studie Shaun Lovejoy z McGill University.
Foto: Shutterstock