Ruští vědci už dokázali identifikovat 1500 různých variant koronaviru. Uvedla to šéfka úřadu pro ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor Anna Popovová. Podle ní je třeba se smířit s tím, že se z nemoci Covid-19 stane sezónní infekce jako chřipka.
Vědci zatím neuvedli, jak nebezpečné nebo závažné nalezené mutace viru SARS-CoV-2 vlastně jsou. Je ale pravděpodobné, že přinejmenším některé budou vykazovat určité rozdíly. Část může být nakažlivější, část potom způsobující závažnější průběh nemoci. “Jde o vážné téma, kterému se samozřejmě věnujeme. K dnešnímu dni jsme našli téměř 1500 mutací koronaviru,” uvedla Anna Popopová na ekonomickém fóru. Sibiřské středisko Vektor už zkoumá všechny kmeny viru, které se podařilo lokalizovat na území Ruské federace.
Institu Mikrob sídlící v Saratově potom analyzuje mutace viru, které se objevily v jiných zemích. “Všechno analyzujeme. A ty změny, o kterých se hovoří v mnoha státech, zejména těch evropských, jež mají úzké vztahy s Velkou Británií, byly patrné už v září. První nálezy s analogickými nebo podobnými změnami se objevily už v červnu,” uvedla šéfka úřadu podle agentury Interfax. Britská mutace je výrazně nakažlivější než původní koronavirový kmen. Podle všeho už je také v České republice, včera první případy zaznamenaly laboratoře.
Podle Anny Popovové je třeba se smířit s tím, že šíření infekce už se nikdy nepodaří zcela zastavit. Koronavirus podle ní ve světě zůstane a stane se nejspíš sezónní záležitostí. Naznačuje tak, že ani pomocí očkování se zřejmě nevyhneme dalším, byť menším epidemickým vlnám, protože některé mutace budou vůči vakcíně více rezistentní. Je otázkou, zda to nedopadne podobně jako právě s chřipkou, kdy každý rok musí vznikat nová vakcína chránící před nejrozšířenějším kmenem dané sezóny. Ta pochopitelně nikdy nechrání stoprocentně.
Foto: Shutterstock