Do průzkumu ústí řeky, vycházející z Rossova šelfového ledovce v Antarktidě, se před časem pustil tým novozélandských vědců v čele s Huwem Horganem z Viktoriiny univerzity ve Wellingtonu. Právě jeho jako prvního upoutala rýha zobrazená na satelitních snímcích ledovce a vyslovil předpoklad, že jde o ústí řeky. Odborníci se poté snažili zjistit, jak by se ústí řeky mohlo změnit, kdyby vlivem klimatických změn došlo k tání ledovce.
Rej pětimilimetrových korýšů
V 500 metrů vysokém ledu proto vyvrtali díru, sahající až do řeky a spustili do ní kameru. Její oko jim vzápětí ukázalo jakési hemžení. Co to je? Není snad nějaká chyba v optice? Pokusili se lépe zaostřit a prvotní úlek, že se přístroj porouchal, vystřídalo velké nadšení. Mohutný zamrzlý příkrov skrýval rej drobných mořských korýšů, kterým mohli pohlédnout přímo do tváře. Na takový okamžik se nezapomíná. „Spatřili jsme hejno členovců velkých zhruba pět milimetrů,“ vysvětlil novinářům Craig Stevens z novozélandského Národního institutu pro vodu a atmosféru (Niwa), který se průzkumu rovněž účastnil. O tomto podmořském ekosystému zatím nikdo neměl ani tušení, přitom skupina vědců z Aucklandu, Wellingtonu a Otagu se domnívala, že už šelf probádali ze všech stran. Kamery a další přístroje proto ponechali v řece. Chtějí dál zkoumat chování malých živočichů i přírodních podmínek panujících v jejich ekosystému, například čím je zdejší voda zvláštní.
Pod zamrzlým příkrovem panuje život
Nejde ale o úplně první vlaštovku těchto výzkumů. Podle Huwa Horgana je vědcům známo, že se pod ledovcem nachází síť složená ze sladkovodních řek a jezer, zatím se jejímu výzkumu ale nikdo nevěnoval. Sám s dalšími vědeckými kolegy ale už v srpnu roku 2014 publikoval v časopise Nature vydávaném společností Nature Publishing Group studii s názvem „Mikrobiální ekosystém pod západním antarktickým ledovým příkrovem“. Poznamenává v ní, že se o mikrobiálním životě v antarktickým subglaciálních (vznikajících pod ledovcem) jezerech vede mezi vědci velmi aktivní debata právě kvůli nedostatku přímých pozorování prováděných zpod ledového příkrovu a obavám z kontaminace získaných vzorků. Autoři ve studii líčí první geomikrobiologický popis nedotčené vody a povrchových sedimentů ze subglaciálního jezera Whillans a ukazují, že voda v jezeře obsahuje různorodé mikrobiální společenství.
Foto: Shutterstock, zdroj: TheGuardian, METRO, Independent
Zajímavé,zdá se že život se uchytí takřka všude!!!!!!§