Na konci roku 2021 svět obletěla zpráva, že v Číně bylo objeveno dokonale zachované dinosauří embryo. Výzkumník doktor Fion Waisum Ma se o něm vyjádřil jako o „nejlepším nalezeném dinosauřím embryu v historii“. Čím je tento konkrétní exemplář výjimečný a co pro vědu znamená?
Ve skladu muzea v Číně se přes deset let nacházela zkamenělina vejce. Jaké čekalo vědce překvapení, když zjistili, že vejce obsahuje plně vyvinutý dinosauří zárodek právě se chystající na vylíhnutí.
Baby Yingliang
Dinosauří mládě, které dostalo jméno Baby Yingliang, patří mezi nejúplnější dinosauří embrya, která byla kdy nalezena. Měří asi 27 centimetrů, jeho stáří se odhaduje na 66 – 72 miliónů let a pochází z Ganzhou v jižní Číně. Jde o jedinou fosilii dětských teropodů. Nalezen byl s hlavou přikrčenou k trupu, chodidla po stranách, záda zakulacena. Tedy ve stejné pozici, jakou zaujímají současní ptáci. Autor studie profesor Steve Brusatte komentuje, že tímto stylem stočené embryo dokazuje, že mnoho charakteristických rysů soudobých ptáků pochází právě od dinosaurů.
Chybějící článek?
Konkrétní exemplář může být převratný, jelikož dost možná odhaluje spojení mezi dinosaury a ptáky, které doposud chybělo. Tento nevyvinutý tvor patří do skupiny opeřených bezzubých teropodů, známých také jako oviroptorosauři. Nachází se v poloze charakteristické pro současná ptačí embrya. Moderní ptáci se totiž před vylíhnutím speciálně polohují, dosud však nebyl objasněn evoluční původ těchto pozic, konkrétně například zakřivení těla a schování hlavy pod křídlo. Naneštěstí je Baby Yingliang jediný svého druhu, takže vyvozovat obecné závěry nelze, zatím zůstane pouze u hypotéz. Každopádně pro svět tento konkrétní objev znamená hodně a vědci se budou věnovat dalšímu výzkumu.
Foto: Shutterstock, zdroj: iflscience.com, bbc.com
Ty jo! Zase ti vědci. Ti mají, ale šéma. Bude Jurský park👍😆😂🤣😉