Vědci v USA dokázali zaznamenat celkem sedm variantů koronaviru se stejným genetickým písmenem. Vyskytují se po celé zemi a zatím není jasné, zda jsou nakažlivější. Vyplývá to z nové vědecké studie.
“Souběžná evoluce a na sobě nezávislý původ stejného viru jsou silnými důkazy toho, že se koronavirus dokáže adaptovat. Jako evoluční biolog mohu říct, že takový vývoj pro člověka nevěstí nic dobrého,” uvedl vedoucí výzkumu Vaughn Cooper.
“S touto mutací se zjevně něco děje,” uvedl virolog Jeremy Kamil z Centra zdravotnických věd při univerzitě v Lousianě. Když spolu s kolegy sekvenoval vzorky koronaviru, všiml si nové varianty, kterou mají mutace na jedné a té samé aminokyselině.
Vědci se obávají, že tato mutace může viru ulehčit vstup do lidských buněk. Všechny viry přitom patří do stejné linie a po vložení genomu do online databáze používané vědci po celém světě zjistili, že to samé se objevilo i v jiných zemích.
Není zatím jasné, kdy a kde se tyto mutace začaly šířit. S omezeným sekvenováním genomu totiž není snadné určit, jaké mutace v populaci převládají. “V současnosti bych velmi váhala s určením místa původu kterékoliv z těchto linií,” uvedla epidemioložka Emma Hodcroftová, která se na vědecké práci podílela. Podle vědců jsou zapotřebí další experimenty, které pomohou vyhodnotit, zda tyto mutace mají vliv na přenos nebo závažnost onemocnění.
Například britská mutace ale už v praxi dokazuje, že je výrazně nakažlivější než původní varianty viru. Britští vědci potom upozornili, že by mohla být také o 30 až 70 % smrtnější. To by odpovídalo i vývoji v České republice, kdy lékaři vidí stále více mladších pacientů s těžkým průběhem, kterým už často nelze pomoci.
Foto: Shutterstock