Vědci identifikovali nový fenomén v podobě interaktivního snění, při kterém jsme i v hlubokém spánku a snech současně schopni řídit se pokyny, odpovídat na otázky a řešit jednoduché matematické úlohy. Informace zveřejnil portál Science Alert.
Jde o zcela novou úroveň porozumění tomu, co se stane s mozkem, když sníme. Díky studii můžeme vytěžit zase něco nového z našich snů. To nám může pomoci při dosahování konkrétních cílů, upevnit vzpomínky a léčit problémy duševního zdraví.
Využití fáze REM
Psycholog Ken Paller z Northwestern univerzity v Illinois studii zveřejnil v časopise Current Biology. Při fázi REM dochází k rychlému pohybu očí a přicházejí sny. Získávání odpovědí od lidí v reálném čase během této fáze se liší od získaných odpovědí po probuzení. V REM spánku jsme schopni interagovat a zapojit se do oboustranné komunikace v reálném čase.
Výzkum lucidního snění
Studie se zúčastnilo 36 lidí a výzkum provedly 4 různé laboratoře s odlišnými postupy. Jeden z dobrovolníků měl narkolepsii a často zažíval lucidní sny, ve kterých lze zcela či částečně ovládat děj. Ostatní účastníci se ve zkušenostech s lucidními sny značně lišili. V nejhlubších fázích spánku sledovaných elektroencefalogramem vědci komunikovali s lidmi pomocí slov, blikajících světel a fyzických doteků.
Průběh experimentu
Lidé odpovídali také na jednoduché otázky typu: „Mluvíte španělsky?“ Odpovědi byly získány prostřednictvím předem dohodnutých pohybů očí nebo obličejových svalů. Bylo provedeno 57 experimentů a byla pozorována nejméně jedna správná odpověď ve 47 procentech snů, ve kterých účastníci studie potvrdili lucidní snění.
Přínos do budoucna
Lidé po probuzení podali zprávu o svých snech. V některých případech si pamatovali vnější vstupy překrývané snem. Jindy podněty cítili, jakoby přicházely z jejich nitra, třeba jakoby jim v hlavě hrálo rádio. Výzkum přispěje k dalším studiím snů, paměti a důležitosti spánku pro upevňování vzpomínek. Ukáže nám, co ve svých snech vidíme a může být přínosem při léčbě spánkových poruch.
Foto: Shutterstock