Seznam příznaků koronavirové infekce ještě zdaleka není u konce. Svědčí o tom nové objevy vědců, kteří stále přicházejí s novými komplikacemi, jež pacienti s nemocí Covid-19 pociťují. Nyní k nim lékaři mohou zařadit také nepříjemné problémy s očima.
Nejen zánět spojivek
Problémy se zrakem by mohly být jedním z nejranějších příznaků koronaviru. Uvádí to studie vědců z Anglia Ruskin University, která je postavena na základě výzkumu pacientů s covidem. Zjistili, že u 81 % respondentů studie došlo k problémům s očima celé dva týdny předtím, než u sebe zpozorovali další příznaky této nemoci. O úplnou novinku ale nejde: Americká akademie oftalmologie už dříve označila takzvanou konjunktivitidu (zánět spojivek) za jeden z příznaků nákazy. Autoři nové studie však poukazují na to, že toto označení není pro příznak spojený s koronavirem zcela přesné. Symptomy zánětu spojivek se totiž u Covidu-19 nemusí projevovat typickým způsobem.
“Zánět spojivek označili za příznak koronavirové infekce mnozí pacienti, ale tento pojem je zavádějící, protože je s ním spojena řada očních problémů,” uvádějí vědci v závěrečné zprávě. U účastníků studie totiž zaznamenali celou plejádu komplikací s očima. Šlo například o strach ze světla, tedy fotofóbii (18 %), bolavé oko (16 %) nebo svrbění očí (17 %).
Projevy koronaviru v očích jsou různé
Na bolavé oči vědci poukazují především proto, že tento příznak se ukázal být nejvíce spojený s nemocí Covid-19. Pět procent respondentů si stěžovalo na bolest očí před onemocněním a 16 % potom v průběhu choroby.
“Je důležité, aby byly problémy s očima zahrnuty do oficiálního seznamu možných příznaků Covidu. Také jsme přesvědčeni, že bolavé oči by měly nahradit výraz konkunkivitida, což může pomoct při odlišení virové infekce od bakteriální,” uvedla autorka studie Shahina Pardhanová.
Pacienti s koronavirem si stěžovali na celou plejádu problémů s očima. Kromě výše uvedených šlo o vodnaté oči, hlenový výtok, suché oči nebo pocit cizího tělesa v těle.
Kromě nosu a úst jsou oči také jednou z cest, kudy se může koronavirus dostat do těla. Podle odborníků k tomu ale dochází spíše vzácně.
Foto: Freepik