Už před několika měsíci vědci upozorňovali na to, že na trhu zřejmě budou dostupné léky, které by v léčbě koronavirové infekce mohly pomoct, jen o tom zatím nevíme a je zapotřebí tedy provést příslušné studie u nejrůznějších kandidátů. Například český imunolog Jiří Beran přispěl zjištěním, že velmi dobře zabírá levný lék Isoprinosine. Je však problém v tom, že žádný z jeho mnoha výrobců nemá velkou motivaci zaplatit klinickou studii, která by efekt tohoto léku potvrdila.
Nižší riziko úmrtí
Nyní se ukazuje, že lék by mohl být ještě dostupnější, než se zpočátku zdálo. Je totiž možné, že s potlačením pandemie může pomoct volně prodejný lék, který si většina lidí drží v zásobě ve své lékárničce. Tento lék může podle nově zveřejněné studie ulevit od příznaků covidu a především zabránit tomu, aby se u pacienta projevily vážné komplikace.
Vědci z lékařské fakulty Marylandské univerzity v USA přišli se zjištěním, že velmi dobrý efekt v léčbě nemoci Covid-19 má obyčejný aspirin. V časopisu Anesthesia and Analgesia publikovali studii, ze které vyplývají jednoznačné závěry. Autoři došli k poznání, že pacienti s koronavirem užívající aspirin mají o 47 % nižší riziko úmrtí, než ti, kteří tento lék neužívali. O celých 40 % potom aspirin snižuje pravděpodobnost, že dotyčný bude potřebovat hospitalizaci na jednotce intenzivní péče, jinak řečeno, že bude mít vážný průběh nemoci a bude vyžadovat připojení na plicní ventilátor.
Zabrání tvorbě krevních sraženin
Lékaři provedli tento výzkum na celkem 412 dobrovolnících, kterým byl po přijetí do nemocnice s koronavirem podán aspirin v nízké dávce. Podle vedoucího vědeckého týmu, lékaře Jonathana Chowa, jde o velmi pozitivní zprávy, protože výsledky jsou jednoznačné. Přesto poukazuje na to, že jde bude zapotřebí potvrdit klinickou studií. A tady není jasné, zda nějaká taková zvykne. Podobně jako u isoprinosinu totiž také u aspirinu platí, že jde o běžně dostupný a především levný lék a je otázkou, zda se taková studie někomu vyplatí. Musela by ji iniciovat některá z vláda.
Příznivý efekt aspirinu se projevuje také v redukci tvorby krevních sraženin. Právě ty představují skryté nebezpeční koronaviru. Ten nenapadá jen plíce, ale také další orgány, jako například srdce. Byly zaznamenány případy, kdy lidé s mírným průběhem nemoci zemřeli na nečekanou krevní sraženinu.
Podle vědců je zbytečné užívat aspirin preventivně. Smysl však může mít ve chvíli, kdy je u člověka zjištěna pozitivita.
Foto: Freepik