Je tomu už rok, co se začalo nahlas mluvit o nebezpečném viru z Číny, byť tehdy si ještě málokdo připouštěl, jak moc nás může již brzy zasáhnout. Tehdejší předpovědi se z dnešního pohledu jeví až úsměvně. Jak se dnes ale ukazuje, pokud by lidé tehdy věnovali větší pozornost sběru dat z internetu, možná by se nákaza nakonec nerozjela v takovém měřítku, jak upozorňuje studie zveřejněná v časopise Scientific Reports.
Internetové vyhledávače a sociální sítě by v budoucnosti mohly poskytnout varovné signály o šíření nebezpečných virů či bakterií výrazně dříve, než je stačí zaregistrovat oficiální místa. Už několik týdnů předtím, než svět vůbec tušil, jaký problém epidemie covidu-19 přinese, se totiž na internetu objevily první varovné signály hrozící katastrofy.
Dokazuje to velké množství výrazů souvisejících s prochladnutím či chřipkou, které lidé zadávali do vyhledávačů. Datoví analytici si posvítili dokonce i na takové detaily, jako jsou recenze vonných svíček. Ty přibližně před rokem začaly z nevysvětlitelných důvodů dostávat ve větší míře negativní hodnocení, což mohlo souviset s tím, že lidé v důsledku v té době neznámého viru přicházeli o čich.
Profesor Massimo Riccaboni z vysoké školy Scuola IMT alti Studi v italské Lucce pak přišel s myšlenou, že by se internetové vyhledávače a sociální sítě daly využít pro včasné zjištění epidemií. Se svým týmem zanalyzoval příspěvky umístěné od prosince 2019 do ledna 2020 na sociální síť Twitter, ve kterých se objevoval výraz “zápal plic” či jeho ekvivalent v dalších jazycích. Následně pak porovnali výsledky s údaji z předchozích let a zjistili, že v této době se výraz objevoval výrazně častěji.
Kromě toho navíc Riccaboni se svým týmem zjistil, že tam, kde se lidé o zápalu plic zmiňovali nejvíce, potom o pár týdnů a měsíců vznikla ohniska nákazy. Podle profesora nemůže být náhoda, že v jednom z později nejvíce zasažených regionů v italské Lombardii došlo v této době k obrovskému nárůstu tweetů odkazujících na pneumonii.
“Naše studie doplnila existující důkazy o tom, že sociální média mohou být užitečným nástrojem epidemiologické kontroly. Mohou tak pomoci zachytit první příznaky nové choroby dříve, než ji zaznamenají odborníci a sledovat i to, jakým směrem se šíří,” uvedl Riccaboni. Ve své studi navrhuje vytvoření integrovaného systému digitálního sledování, který by sloužil k identifikaci příznaků infekčních chorob prostřednictvím sociálních médií a vyhledávání na webu. Tak by bylo možné rychle a především včas identifikovat nejvíce ohrožená místa a regiony a zavádět v nich opatření s předstihem.
Tento výzkum také potvrdil dosavadní podezření o tom, že koronavirus se na evropský kontinent, zejména potom do Itálie, dostal už na konci roku 2019
Foto: Shutterstock