Dosud se mělo za to, že šíření koronaviru odstartovalo v listopadu, kdy si nákaza začala rychle podrobovat čínské město Wu-Chan a pak i další regiony nejlidnatější země světa. I to však čínský režim dlouho tutlal, a když už prozradil detaily, bylo příliš pozdě. Nyní se zdá, že koronavirus se na člověka přenesl mnohem dříve. Ukazují to zjištění vědeckého centra National Cancer Institute, podle kterého se koronavirus v Itálii šířil už v září loňského roku a možná ještě dříve. To by znamenalo, že v Číně musel být ještě dříve.
Virová nálož v populaci byla už v září
Vědci tak přišli na to, že se v italském Miláně virus objevil celých pět měsíců před prvním potvrzeným nakaženým v Itálii a dokonce tři měsíce předtím, než oficiálně vypukla epidemie v Číně.
Vědci zkoumali vzorky přibližně tisícovky lidí, kteří byli bezpříznakové a kteří se účastnili studie rakoviny plic, která probíhala od září loňského roku do letošního března. Z této studie se nyní vytvořila nová práce, která konstatuje, že u celých jedenácti procent odebraných vzorků byly přítomny protilátky na koronavirus. Čtrnáct procent z těchto pozitivních vzorků pocházelo ze září loňského roku a přibližně třicet procent z druhého únorového týdne. To neukazuje na ojedinělý výskyt, ale poměrně značný zásah populace.
Čína tajnůstkaří
“Důležitým zjištěním je především to, že lidé bez příznaků byli po testech pozitivní a měli v těle protilátky, které byly schopné virus zabít. Znamená to, že nový typ koronaviru se v populaci šíří velmi dlouho,” uvedl jeden z autorů studie Giovanni Apolone pro The New York Post.
Už dříve se objevily zprávy o tom, že koronavirus byl v některé ze zemí zaznamenán ještě dříve, než byl ohlášen první případ nákazy. Například ve Francii zpětně zjistili, že pacienta s covidem léčili už měsíc před prvním oznámeným případem v zemi.
Italský Milán byl ale obzvlášť zasažen zejména proto, že je v jeho okolí řada továren, kam přijíždějí pracovat dělníci z Číny. Velkou otázkou tak zůstává především to, kdy se z této země začal koronavirus skutečně šířit. Čínské úřady ale nejeví příliš zájmu na tom, aby původ epidemie náležitě prošetřily a případně se o svá zjištění podělily se zbytkem světa, který tento virus doslova ochromil.
Foto: Freepik