Laboratorní experiment přinesl velmi pozitivní zjištění. Kdo chce, může se před covidem-19 chránit skutečně efektivně, a to až do chvíle, kdy na něj přijde řada s očkováním, což může u mladých a zdravých jedinců ještě několik měsíců trvat. Přitom je to tak jednoduché: stačí dbát na správné zakrytí úst a nosu a manipulaci s rouškou. Jen tímto opatřením je možné dosáhnout téměř stoprocentní ochrany, jak uvádějí vědci z University of Edinburgh ve své studii publikované v časopise Royal Society Open Science. Konkrétně jde o 99,9% účinnost.
Z odmítaných roušek velký pomocník
Klíčem celé věci je pochopitelně způsob, jak zabránit vniknutí viru do lidského organismu. O rouškách se dlouze diskutovalo. Na začátku pandemie je téměř všichni odmítali jako neefektivní řešení a nyní, o rok později, jsou už nenahraditelným pomocníkem v boji s koronavirem. Vědci se přitom stále snaží zpřesnit výpočty, jakým způsobem roušky vlastně pomáhají. Nejnovější studie ukazuje, že je to faktor zcela zásadní.
Vědci provedli fyzikální pokus, při kterém použili anatomicky realistickou figurínu lidského těla s nasazenou rouškou a pochopitelně fluorescenční kapky symbolizující aerosol. Sledovali také množství dobrovolníků a to, jakým způsobem se chovají, jak vydechují, kašlou či mluví. Díky tomu dokázali nasimulovat realistický ohyb aerosolu. V testu pak použili chirurgickou roušku, která měla jednu vrstvu bavlněné výplně. Následně potom s pomocí laserového osvětlení, fólie a UV záření zkoumali, jak se kapky rozptýlí s rouškou i bez roušky.
Odstup nefunguje tak dobře jako rouška
Pokusy přinesly jednoznačné zjištění. Nasazené roušky snížily počet projektovaných kapének až tisíckrát. Dále také ověřili hypotézu, podle které je nošení roušek mnohem efektivnějším prostředkem ochrany před nákazou než dodržování sociálního odstupu. Lidé, kteří se spoléhají právě jen na odstup, jsou mnohem ohroženější. Experiment prokázal, že pokud stojíte dva metry od kašlajícího člověka bez roušky, jste vystavení desetitisícinásobně většímu počtu kapének, než když stojíte o půl metru blíže, ale máte na sobě roušku.
“Naše výsledky prokazují, že roušky mají konzistenční efektivitu v blokování respiračních kapének,” uvedl jeden z autorů studie Ignazio Maria Viola. Vědci upozorňují, že jde sice o důležité zjištění, ale stejně tak důležité je s rouškami správně zacházet. Zároveň by se lidé neměli spoléhat pouze na ně, a jakmile dostanou příležitost se očkovat, měli by tak učinit. Právě vakcinace je totiž pravděpodobně nejúčinnějším řešením celé epidemie a nakonec umožní se roušek zbavit.
Foto: Shutterstock