Je zatím určitou záhadou, proč řadě uzdravených pacientů vycházejí nadále PCR testy na koronavirus pozitivně. Dosud se mělo za to, že v organismu se vyskytují neaktivní pozůstatky viru, které už jsou ale neškodné. Americký vědecký tým pod vedením respektovaného virologa Rudolfa Jaenische z MIT přichází s poněkud odlišným vysvětlením. Podle něj se totiž koronavirus dokáže propašovat své části do genomu infikovaného člověka.
Dědičná informace viru SARS-CoV-2 je uložena v jednoduchém vláku kyseliny ribonukleové (RNA). Jakmile se virus dostane do lidské buňky, donutí ji vytvářet jeho kopie. Koronavirus dokáže buňce podstrčit vlastní RNA. Dochází k tomu, že buňka si ji splete s vlastními molekulami a začne podle ní vyrábět virové bílkoviny, čímž se spustí množení viru.
Genom zasažený koronavirem
Tým Rudolfa Jaenische zjistil, že v DNA buněk lidí infikovaných covidem se nacházejí úseky, které odpovídají úsekům dědičné informace viru SARS-CoV-2. Zjistil také, že čím větší virové náloži byl dotyčný vystaven, tím větší množství buněk tuto dědičnou informaci získalo. Nejvíce takových buněk se vyskytovalo v plicích a průduškách pacientů, kteří prošli těžkým průběhem nemoci.
To by dokazovalo, že koronavirus ovládá takzvanou reverzní transkriptázu. To je způsob viru, jenž umu umožňuje přepsat vlastní genom do DNA hostitelské buňky. Virus pak v DNA může načas usnout a pak se znovu probudit a začít vytvářet nové viry. Právě v tom spočívá obrovské nebezpečí viru HIV.
“Řada otázek zůstává otevřených a my se je musíme snažit zodpovědět,” říká ke svému výzkumu Rudolf Jaenisch. Poukazuje na to, že z této studie není možné vytvářet rozsáhlé závěry, ale jde jen o střípek, který může značit, že koronavirus může být do budoucna ještě závažnějším problémem, než se zdá.
Foto: Shutterstock