Vědci už vědí, která z dostupných vakcín proti koronaviru je tou nejúčinnější. Důležitá je také odpověď na otázku, která z očkovacích látek nejlépe brání infekci některou z mutací. Skvělou zprávou každopádně je, že všechny vakcíny fungují více než dobře a ty nejlepší poskytují skutečně špičkovou ochranu proti nemoci.
Američtí vědci zpracovali precizní studii, v níž vyčíslili účinnost vakcín na desetinná procenta. Ta přitom přesně odpovídají tomu, jak dobře ta která vakcína populaci chrání. Pokud dostane například 70 %, znamená to, že ochrání 70 osob ze 100 před nemocí.
Dobrou zprávou je, že před těžkým průběhem nemoci chrání prakticky všechny dostupné vakcíny téměř stoprocentně, byť i tady se výjimky najdou. Jde však o velkou vzácnost. Srovnání se tak týká toho, zda se po očkování objeví vůbec nějaké projevy nemoci.
Do výzkumu bylo zahrnuto šest vakcín: Pfizer, Moderna, Novavax, AstraZeneca, Sinopharm a Sinovac. Zatímco první čtyři jsou západní vakcíny, dvě poslední jsou čínské provenience.
A jak to dopadlo? Jednoznačně nejlepší ochranu před nemocí poskytují vakcíny od společností Moderna a Pfizer. To je dobrá zpráva, protože právě ony jsou dominantní i v České republice. Zatímco Pfizer se používá v očkovacích centrech, Modernou očkují praktičtí lékaři. Další zde používaná vakcína – AstraZeneca – skončila z hlediska účinnosti na stále slušném čtvrtém místě. V jejím případě se však stále vážněji mluví o tom, že u mladších lidí může způsobovat krevní sraženiny. Evropa tak od ní upouští. Objednávka snižuje také Česká republika.
Obě čínské vakcíny skončily až na chvostu. Zatímco Sinopharm ještě dokázal relativně držet krok, Sinovac nabízí v podstatě jen 50% účinnost proti nákaze. Ale jak už bylo řečeno, i tato vakcína velmi dobře chrání před těžkým průběhem nemoci a tedy rizikem úmrtí.
Vakcíny z hlediska účinnosti
- Moderna – 94,5 %
- Pfizer/BioNTech – 94,2 %
- Novavax – 86,3 %
- AstraZeneca – 81,5 %
- Sinopharm – 78,1 %
- Sinovac – 50,7 %
Vědci se podívali také na to, jakým způsobem jednotlivé vakcíny účinkují proti obávaným mutacím koronaviru. Zohledněny byla mutace britská, brazilská a jihoafrická. Netýká se to tedy mutace indické, byť odborníci tvrdí, že i s ní by to mělo být podobné.
Tady už jsou výsledky trochu jiné, a to i proto, že v tomto případě nebyly zkoumány čínské vakcíny a naopak přibyla ta od Johnson and Johnson. Ukazuje se, že nejlépe na mutace působí Pfizer, jehož účinnost je prakticky nesnížená. Znamená to, že proti mutacím působí stejně dobře jako proti původním kmenům. O něco nižší účinnost už má Moderna, byť je stále velmi slušná. V tomto ohledu však propadla AstraZeneca, která už na mutace, zejména pak tu jihoafrickou, příliš nefunguje.
Účinnost vakcín proti mutacím
- Pfizer/BioNTech – 94 %
- Moderna – 80 %
- Johnson and Johnson – 65,5 %
- AstraZeneca – 50 %
Zatím má tedy svět štěstí, že dostupné vakcíny působí proti mutacím koronaviru. Experti však varují, že zdaleka není vyhráno. Virus se teď bude všemožně snažit obranu nabourat, při čemž mohou vznikat nebezpečnější a rezistentnější mutace. Důležité je proto co nejdříve proočkovat co možná největší počet lidí.
Foto: Shutterstock