Americké Centrum pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) uskutečnilo experiment, který se zaměřil na efektivitu nošení roušek, což je asi nejrozšířenější opatření proti koronaviru po celém světě. Výsledky jednoznačně potvrdily, že důkladné překrytí horních dýchacích cest je jedním z klíčů, jak se ubránit před nákazou a zároveň zabránit dalšímu šíření epidemie.
Vědci tentokrát porovnávali účinnost ochrany takzvaných chirurgických roušek ve dvou variantách jejich použití. Nejprve se zaměřili na to, do jaké míry chrání před nákazou koronavirem chirurgická rouška, která je navíc překrytá ještě látkovou rouškou. Následně ještě ověřovali účinnost samotné chirurgické roušky.
V simulacích, které prováděli v laboratoři, výzkumníci zjistili, že obě tyto metody snižují šíření infikovaných aerosolových kapének o více než 90 %.
“Roušky fungují a jejich účinnost je nejlepší, pokud zcela přiléhají na tvář a když jsou nošeny správným způsobem,” uvedla ředitelka CDC Rochelle Walenskyová. Závěrečná zpráva studie také uvádí, že pokud chirurgická rouška dostatečně nepřiléhá k obličeji, její účinnost rapidně klesá. V takovém případě zablokuje pouhých 42 % částic, které se uvolňují kašláním nebo mluvením. O moc účinnější překvapivě není ani nošení látkových roušek, byť správně nasazených. U nich výzkum došel k závěru, že zabraňují v průniku jen 44,3 % kapének. Kombinace obou těchto roušek, pochopitelně správně nasazených, přitom zaznamenala účinnost ve výši 92,5 %.
V dalším experimentu pak vědci simulovali šíření koronaviru dýcháním mezi zdrojem a příjemcem. Když měl zdroj neboli původce na sobě dvě roušky, expozice viru pro příjemce se snížila o 82 %. V případě použití správně nasazené chirurgické roušky došlo k redukci částic o 63 %. Pokud měl jak zdroj, tak příjemce nasazeny dvě roušky najednou, expozice vůči viru se snížila o celých 96,4 %. Pokud měli oba správně nasazenou jen chirurgickou roušku, bylo to stále téměř 96% snížení.
“Čím dříve se naučíme nosit roušky správným způsobem, tím rychleji se nám podaří porazit tuto pandemii,” uvedl lékař John Brooks z amerického CDC.
Jde mimo jiné o další potvrzení skutečnosti, že látkové roušky v současné době v boji s koronavirem už příliš nestačí. Jsou pochopitelně lepší než nic, ale lidé by měli raději používat chirurgické roušky nebo respirátory třídy FFP2. Ostatně, nošení látkových roušek už není možné ani v českých okresech, na které byla uvalena karanténa (Sokolov, Trutnov, Cheb).
Roušky a respirátory jsou dnes stále nejúčinnější ochranou proti koronaviru, a to až do chvíle, než dostanete očkování. Nutnosti nosit roušky se lidé zřejmě zbaví až tehdy, kdy bude proočkována významná část populace.
Foto: Shutterstock