Američtí vědci se rozhodli probádat dno oceánu a objevit záhadného hlubinného tvora. Museli na něj nalíčit past, zachytit se jim ho ovšem nepovedlo. Celý experiment tak naopak vznesl celou řadu otázek.
Co se nachází na dně oceánu?
Říká se, že je doposud prozkoumáno pouhých 5 procent světových oceánů. Voda nicméně zabírá až 70 procent zemského povrchu planety, a tak je jasné, že spousta míst je doposud neprobádaných. Mořští biologové Craig McClain a Clifton Nunnally z ústavu Louisiana Universities Marine Consortium proto chtěli přispět trochou poznání a rozhodli se, že se podívají na dno oceánu.
Jejich záměrem bylo zachytit tajemného tvora, jenž brázdí dna oceánů. To, zda takový tvor skutečně existuje, je stále jen předmětem mnoha spekulací. A odkrýt toto tajemství chtěli Američané pokusem, v rámci kterého nalíčili na záhadného tvora past.
Výzkumníci spustili do hloubky 2 kilometrů v Mexickém zálivu hned tři aligátoří mrtvoly, které měly přilákat tvory žijící na dně zálivu. Tyto mrtvoly byly ve vodě 51 dní a vědci zkoumali, jak s nimi mořští živočichové naloží.
Výsledek vědce překvapil
První aligátor byl zkonzumován prakticky okamžitě a to do 24 hodin. Společně se na tom podíleli obří izopodi, mrchožrouti nebo záhadné černé neidentifikované ryby. Rychlost konzumace ale vědce překvapila.
Osud druhého aligátora americké vědce šokoval. Po 51 dnech z něj zbyla jen načervenalá kostra. Na ní nebyla ani jedna šupina, což rozhodně není běžné. Vědci poté zjistili, že mrtvola aligátora byla rozložena kostěnými červy rodu Osedax. Později bylo zjištěno, že se jednalo o zcela nový druh tohoto červa.
Nejvíce otazníků se ale točí kolem poslední mrtvoly. Ta doposud nebyla nalezena, na jejím místě biologové našli pouze velkou díru v písku a zhruba 10 metrů od ní také závaží, které bylo k aligátorovi připevněno. Mrtvola se zkrátka ztratila, její osud tak je záhadou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Earthlymission, MyScience, CNET
Jules Verne by se divil,s něčím takovým se nepotkal ani jeho kapitán Nemo!!!!!!!!!!!