Všechno jednou končí a týká se to i života na Zemi. Ta se jednoho dne stane neobyvatelnou a lidstvo jako takové napíše tečku za svým příběhem. Zatím je to ale ještě dosti daleko. Podle vědců za miliardu let bude zemská atmosféra obsahovat jen velmi malé množství kyslíku a stane se de facto neobyvatelnou pro složitý aerobní život. Nepřihodí se ale nic zase tak nového. To samé se totiž stalo před 2,4 miliardami let, jak uvádí web New Scientist.
V současné době tvoří kyslík přibližně 21 % zemské atmosféry. Její povaha je proto ideální pro velké a složité organismy, jako jsou lidi, kteří ke svému životu potřebují právě kyslík. Na počátku historie Země byla přitom hladina kyslíku v atmosféře výrazně nižší a je velmi pravděpodobné, že v budoucnu opět klesne.
Vědci Kazumi Ozaki z Toho University a Chris Reinhard z Georgia Institute of Technology se pustili do modelace klimatických, biologických a geologických systémů Země, aby předpověděli, jak se změní atmosférické podmínky na naší planetě. Tvrdí, že zemská atmosféra si udrží vysokou hladinu kyslíku po dobu následujících miliardy let. Následně však tato hladina dramaticky poklesne na úroveň, jež naposledy nastala před takzvanou Velkou oxidací před 2,4 miliardami let. “Zjistili jsme, že okysličení nebude trvalou součástí atmosféry Země,” uvedl Kazumi Ozaki.
Jedním z hlavních důvodů tohoto jevu je stárnoucí Slunce, které bude stále silnější. Vědci spočítali, že to povede ke snížení množství oxidu uhličitého v atmosféře, protože CO2 absorbuje teplo a potom se rozkládá.
Foto: Shutterstock