Uprostřed globální pandemie, která se nějakým způsobem dotkla životů každého z lidí a mnoho z nich rovnou ukončila, hrozí vypuknout ještě větší nebezpečí. Asie by podle vědců již brzy mohla čelit mnohem větší virové hrozbě s dosud nepoznanou mírou úmrtnosti. Pokud se lidé nepoučí z této pandemie, je dokonce poměrně pravděpodobné, že ho postihne tato další.
Velké nebezpečí tentokrát spočívá v takzvaném RNA viru nipah, jehož původcem jsou, podobně jako v případě koronaviru, netopýři. Nejde o iluzorní riziko. Za posledních dvacet let bylo zaznamenáno několik ohnisek v řadě zemí, mimo jiné Malajsii, Indii, Singapuru nebo na severu Austrálie.
Smrtnost až 75 %
Podle vědců má tento virus potenciál nakazit více lidí, pokud se lidstvo nepoučí ze současné pandemie. Nipah byl poprvé zaznamenán v roce 1999 v Malajsii, kdy lékaři zjistili celkem 265 případů akutní encefalitidy, již tento virus způsobuje. Původně se mělo za to, že šlo o japonskou encefalitidu, ale nakonec bylo zjištěno, že jde o virus nipah pocházející z chovu prasat.
Od té doby se téměř každý rok vyskytne nějaké menší ohnisko. To ale rychle vyhasíná, protože tento virus ve své současné podobě zabíjí až 75 % těch, které nakazí. To je jeho velká nevýhoda, protože se nestihne rozšířit dále. Zatímco příznaky se vyskytnou v období od čtyř do čtrnácti dnů po infekci, inkubační doba někdy trvá až 45 dní, upozorňuje Světová zdravotnická organizace. To je naopak výhoda viru, protože umožňuje šíření infekce po delší čas.
Zatím se nešíří vzduchem
Po ukončení doby inkubace nastoupí horečka, bolesti hlavy a zvracení. V zásadě podobné příznaky jak u chřipky. Jenže to je teprve začátek. Následují neurologické procesy a pak i akutní encefalitida. Přestože se pro léčbu pacientů používají různé antivirové postupy, doposud neexistuje žádná efektivní léčba. I když pacient přežije, hrozí, že bude trpět dlouhodobými problémy nervového systému včetně změn osobnosti a záchvatů. Velkou hrozbu zatím nepředstavuje proto, že se nešíří aerosolem. Vše se ale může změnit mutací viru.
Virus nipah se šíří zejména potravinami, které infikují netopýři ovocní. Vědci objevili stopy viru už i ve výkalech prasat. Podle odborníků nám koronavirus ukázal, jak moc mohou být různé viry nebezpečné a že je třeba se na tyto hrozby náležitě připravit. Podle virologa Veasna Duonga z Pasteurova institutu v Kambodži by se lidé také měli vyhýbat kontaktu s netopýry, kteří jsou častými přenašeči pro člověka nebezpečných virů. “Šedesát procent lidí, s nimiž jsme vedli rozhovory, nevědělo, že netopýři přenášejí nemoci. Stále existuje jen malé povědomí,” uvedl Duong v rozhovoru pro BBC. Netopýři jsou přitom v Asii stále velkou pochoutkou.
Foto: Shutterstock