Mluví se o tom všude! Změna klimatu, ale také globální oteplování, kvůli němuž ledové kry tají, hladina moří a oceánů stoupá a domovy mnohých živočichů mizí. Nejenže zvířata přichází o svá přirozená prostředí, ale také lidem se zaplavují oblíbená města.
Kdy to začalo a jak to skončí?
Mohlo by se zdát, že lidská činnost klima ovlivňuje až v posledních desetiletích. To není pravda. Hladina vodních ploch se začala zvyšovat již v 19. století. Tento jev se spojuje s příchodem průmyslové revoluce. Od té doby člověk razantně zasahuje do životního prostředí. Množství emisí i skleníkových plynů se zvyšuje. Vědci odhadují, že do roku 2050 bude již mnoho měst pohlceno mořem.
Dokáží se přizpůsobit nebo se ztratí z povrchu navždy?
Možná vás napadlo, proč se města zkrátka nepřizpůsobí? Ano, některá města se zkouší připravovat na zvyšující se mořskou hladinu. Není to ale tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
Mezi nejohroženější města patří Floridské Miami, Asijský Šanghaj, Tokio, Kanton, Tianjin, Ho Či Minovo ve Vietnamu nebo také Bombaj a Kalkata v Indii. Na Amerických kontinentech je v nebezpečí New York city a Mexico city.
Hrozí nebezpečí i v Evropě?
Když se bavíme o potápějících se městech, první na mysl nám vyvstanou Benátky či nizozemský Amsterdam. První zmíněný se s vysokou hladinou moře potýká již několik let. Benátky trpí především na silné záplavy. Za poslední dvě dekády v turisticky populárním městě stoupla voda téměř o 2 metry. V ohrožení jsou nejen obyvatelé, ale také historické památky.
Ohrožení se ale také týká i Londýna. Globální oteplování velmi působí na hladinu Temže, která protéká hlavním městem Anglie. Při zatopení se nevyhnutelně poškodí populární historické budovy.
Jediné řešení proti stoupajícím hladinám jsou správně zvolené ochranné strategie. Důležité je, aby dali všichni odborníci hlavy dohromady a vymysleli to nejúčinnější řešení. Nechceme přeci přijít historické budovy a ráz města.
Foto: Shutterstock, zdroj: DailyMail, TimeOut, IPCC