Mezinárodní vědecký tým vyslovil nepříjemné varování. Podle něj jsou ptáci a savci nositeli více než 800 tisíc dosud nepoznaných virů, které teoreticky mohou infikovat lidstvo. V této souvislosti navrhují iniciativu pro předcházení šíření takových virů. Vycházejí z předpokladu, že naše zdraví závisí na zdraví planety. Pokud se nepodniknou včas příslušné kroky, bude to zanedlouho další, pravděpodobně mnohem více smrtící pandemie.
Koronavirus upozornil na mnohem větší hrozbu
Podle zprávy expertů existuje na světě 540 000 až 850 000 neprozkoumaných virů, jejichž nositeli jsou různí savci a ptáci. Z nich by se virus mohl přenést na lidi, tak jako už mnohokrát v minulosti. Za zprávou stojí tým složený z biologů, ekologů a expertů na infekční choroby. Sestavila ho Mezivládní vědecko-politická platforma pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES).
Podle zprávy rychle stoupá riziko takového šíření vzhledem k tomu, že každý rok se u lidí objeví pět a více infekčních onemocnění. Každé z nich přitom může mít pandemický potenciál, který nám v tomto roce ukázal nový typ koronaviru. Málokdo si přitom uvědomuje, že je jen jedním z mnoha a výjimečný je pouze v tom, že zrovna jemu se to povedlo.
Podle expertů ale nelze z výskytu virů vinit zvířata. Také současná pandemie je způsobená především lidskou činností a jejím negativním vlivem na životní prostředí. “Lidské činnosti, které vedou ke změně podnebí a ztrátě biodiverzity, zvyšují riziko vzniku pandemie prostřednictvím vlivů na naše životní prostředí,” uvedl předseda IPBES a prezident aliance EcoHealth Peter Daszak. Dodal, že pandemiím je možné zabránit prevencí.
Pomůže jen ochrana planety
Základem této prevence má být ochrana divoké zvěře a také snaha předcházet vzniku takzvaných zoonóz. Nejrůznější opatření či vakcíny nemusí proti silnému viru stačit. Naopak mohou zafungovat právě preventivní opatření v podobě zastavení odlesňování, intenzivního polnohospodářství nebo odchytu a konzumace divokých zvířat.
Může to působit zvláštně, ale riziko další pandemie může snížit také omezení spotřeby takových produktů, jako je maso, palmový olej či exotické dřeviny. Právě kvůli nim dochází ke značným zásahům do životního prostředí, které potom mohou způsobit, že ze zvířat přeskočí virus na lidi.
“Souvislost mezi zdravím planety a lidským zdravím je zjevná. Pandemie nemoci Covid-19 ji dostala do povědomí všech lidí,” uvedl ekolog Guy Poppy. Ten také varuje, že pokud se lidstvo nezačne chovat zodpovědně, není otázkou, zda přijde další pandemie, ale pouze kdy se tak stane.
Foto: Freepik