O koronaviru stále nevíme tolik, kolik bychom potřebovali pro co možná nejefektivnější boj s tím. Stále je tak možné, že epidemiologové či lékaři někde dělají chyby, které se v budoucnu budou řešit jinak. Jednoduše proto, že se ty nejlepší postupy stále hledají. V jejich nacházení významně pomáhají vědecké studie, kterých v poslední době naštěstí přibývá. Teď byly zveřejněny rovnou dvě. Zatímco Izraelci přišli s nepříliš povzbudivým poznatkem o tom, že pětině nakažených koronavirem se vůbec nevyvinuly v těle protilátky, Nizozemci pro změnu povzbudili zprávou o tom, že organismu v boji s covidem může pomoct obyčejné očkování proti chřipce.
Kolektivní imunita dostává na frak
Izraelský výzkum se zabýval hojně diskutovanou otázkou protilátek po prodělané nákaze koronavirem. Vědci podle listu The Jerusalem Post zkomali 204 tisíc obyvatel hustě osídleného města Bnej Brak. Zde žijí ultraortodoxní Židé, což je skupina, mezi kterou se koronavirus šířil nejrychleji. Výzkumníci zjistili, že s virem se setkalo přibližně devět procent obyvatel města, tedy 18 360 lidí.
V dalším kroku zkoumali vědci protilátky u této skupiny. Došli k závěru, že 80 % obyvatel města, kteří prošli nákazou, nějaké protilátky má. To na druhé straně znamená, že celá pětina si protilátky po infikování koronavirem nevytvořila. Podle předpokladů jde především o asymptomatické pacienty. Otázkou do budoucna potom je, jak dlouho protilátky vydrží těm, kterým se vytvořily. Podle některých zpráv to mohou být jen dva až tři měsíce. To vše znamená problém pro strategii kolektivní imunity.
Očkování proti chřipce může pomoct
Výzkum nizozemských vědců pro změnu potvrdil dosud opatrně vyslovovanou hypotézu o tom, že by proti koronaviru do určité míry mohlo fungovat očkování proti chřipce. Vědci se zaměřili na zdravotníky, kteří se v loňském roce nechali očkovat proti chřipce, a srovnali je s kontrolní skupinou, která tak neučinila.
Výsledky byly poměrně jednoznačné: zdravotníci, kteří očkováním prošli, měli menší riziko nákazy novým typem koronaviru, a to o 39 %. Vědci zároveň dokázali ve zkumavkách simulovat pomoc vakcíny zdravým buňkám před nákazou koronavirem.
“Tyto poznatky spolu s nedávno publikovanými zjištěními představují jednoznačné argumenty pro přínosnost očkování jak proti chřipce, tak proti covidu,” uvedli vědci z Radboudské univerzity ve městě Nijmegen.
Foto: Freepik