Ministerstvo zdravotnictví je za koronavirové epidemie v dlouhodobém podezření, že nakupuje předražený zdravotnický materiál, ať už záměrně nebo z neschopnosti ho pořídit levně. Jisté je, že miliardové zakázky na roušky a respirátory už řeší policie. Ještě v první vlně pak ministerstvo objednalo za sto milionů rychlé testy z Číny, které se ukázaly být nefunkčními. Jejich nákup prosazoval tehdejší náměstek na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula.
Ministerstvo odmítlo žádané testy ze slin
Teď se ukazuje, že ministerstvo dostalo v březnu tohoto roku nabídku na zajímavé PCR testy na Covid-19, pro které by stačily pouhé vzorky ze slin. Jde tedy o technologii, s níž se počítá do budoucna, ale která tu zatím není oficiálně k dispozici. Na případ na svém facebookovém profilu upozornil Jaroslav Flegr s tím, že za projektem stojí Emanuel Žďárský, který 30 let vede akreditovanou diagnostickou laboratoř na DNA testy a je zároveň soudním znalcem v oboru.
“Už v březnu vyvinul RT PCR test umožňující velkokapacitní testování na Covid ze samoodebraných slin. Do současnosti provedl touto metodou asi 40 tisíc testů, přičemž citlivost testu je 95 %, specifita téměř 100 % a náklady na jeden test mohou být i pod 100 korun,” uvádí Flegr. “Babišovi, Prymulovi i ministerstvu a dalším orgánům svou metodu nabídl zdarma již 15. 16. a 23. března, s tím, že jeho přístrojové vybavení umožňuje zpracovávat skoro 200 tisíc vzorků denně. Pan Prymula jeho nabídku okamžitě označil za nesmysl a na další urgence v následujících měsících ani on, ani jiní obeznámení už nereagovali.”
Roman Prymula, už jako ministr zdravotnictví, se přitom v otázce testů začal opět významně angažovat a jako první oznámil záměr plošného testování obyvatelstva. Jeho projekt by přišel na nejméně 3,5 miliardy korun, extrémně by zatížil zdravotnické kapacity a přinesl by nejisté výsledky. Přesto ho Prymula do posledních dní ve funkci prosazoval. Podle některých zpráv právě o testování jednal na dobře známé schůzce v uzavřené restauraci s Jaroslavem Faltýnkem.
Záměry kmotrů?
Podle Flegra má jeho kolega Ždárský připraven metodický návrh, jak pomocí své metody otestovat veškeré obyvatelstvo České republiky v rámci jednoho jediného týdne, a to bez zatěžování praktických lékařů nebo pracovníků stávajících odběrných míst a laboratoří. “Metoda je nejen o polovinu levnější než ta antigenová, na kterou chce vláda vyhodit několik miliard nákupem ze zahraničí, ale zároveň nejméně 4x citlivější – proklouzlo by jí jen asi 5 místo stávajících 20 (možná spíše 30) ze 100 nakažených.” Flegr se na závěr ptá, jak je možné, že podobně kvalitní záměry neprojdou. “Že by v tom, že z české levné metody nekoukají stamilionové provize pro naše zdravotnické kmotry?”
Na text Jaroslava Flegra už reagoval i premiér Andrej Babiš, který ho sice označil rychle za nesmysl, ale pak uvedl, že jeho ministr zdravotnictví Jan Blatný dostal pokyn, aby celou záležitost prověřil.
“Doktor Žďárský byl pozván na Ministerstvo zdravotnictví na panel odborníků, kde byl mj. docent Hajdúch, prof. Macek i zástupci SZÚ a kde měl obhájit svůj test. To se mu úplně nepodařilo. V systému je samozřejmě nutné používat validované testy. Byl vyzván, aby svůj test certifikoval. Dosud nemám zprávu, že by tak učinil, i když měl od března dostatek času, aby metodu nechal SZÚ schválit. To se nestalo. Pokud je někde chyba, tak pouze na jeho straně,” uvedl k věci Roman Prymula.
Foto: Facebook J. Flegra