Je to opět tady. Českou republiku zasáhla vlna tropických veder, která se podobá té z počátku července. Bohužel se zdá, že vysoké teploty tu s námi vydrží minimálně týden. To je pochopitelně dobrá zpráva pro všechny, kdo mají v této době dovolenou a mohou čas trávit u vody, je to ale horší pro ty, kdo musí zůstat ve městech a obývat své přehřáté byty v panelových a jiných domech.
Co dělat a nedělat
Když je navíc teplo i v noci, začíná to být skutečný problém, protože si člověk jednoduše nevydechne. Tyto teploty nejsou pro organismus dlouhodobě vhodné a mohou způsobit problémy. Mnozí hází rovnou flintu do žita s tím, že horko v bytě stejně nevyřeší, když nemají k dispozici klimatizaci.
Možná vás ale překvapí, že existují způsoby, jak si pomoci i jiným způsobem. A jsou velmi účinné, jak poukazuje správce několika domů v Praze, pan Miloš Dostál. “Vždycky radím udělat si led a naplnit jím kyblík. Ten potom umístěte doprostřed místnosti, kde se nacházíte. Ta se bude postupně ochlazovat, podle mě je to dokonce lepší než klimatizace, která nepříjemně fouká,” vysvětluje pan Miloš. “Když si navíc dáte do studené vody ještě nohy, najednou vám bude opravdu příjemně.“
Hodně z těchto domácích triků se točí právě kolem chladné vody. Mějte ji vždy k dispozici a pravidelně si v ní například omývejte ruce a obličej. “Naopak, nedá se doporučit studená sprcha, i když by to zdánlivě mělo fungovat. Jenže takto zažijete akorát tak teplotní šok a moc si nepomůžete,” vysvětluje pan Miloš. Když už si ale ledovou sprchu dáte, potom se hlavně neutírejte a nechte vodu působit a vsakovat.
Velká pomoc
“Lidé u nás v domech dělali v létě velkou chybu, než jsem jim to vysvětlil. Neustále v horku větrali přes den, protože už jim bylo velké vedro. Jenže tím situaci akorát tak zhorší, jelikož si do bytu pouštíte zvenku ještě více tepla,” říká správce domu. Větrat je tedy možné pouze v noci a brzy ráno. Potom okna zavřete.
“Hodně nám na domě pomohla instalace žaluzií. Pokud jsou přes den zavřené, dokáží vstřebat opravdu hodně tepla, které pak neproniká okny dovnitř,” říká Miloš. “Když je nemáte, rozvěste kolem oken, do kterých praží slunce, mokrá prostěradla.” Ostatně, třeba mokré ručníky si můžete rozvěsit i po bytě a zajistit si tak dodatečné ochlazení.
Co naopak příliš doporučit nelze, to je používání větráků. “Ty vám žádný chládek nezajistí. Akorát rozviřují teplý vzduch a překvapivě mohou způsobovat nepříjemná nachlazení i v létě,” čerpá dále ze svých zkušeností pan Miloš.
Foto: Shutterstock
No to jsou rady. Panelák s oknama na západ vysoké patro.monhalete zkušenosti: je třeba zabránit dopadu slunečních paprsků na okenní skla.Neb ta se rozpálí, a máte ústřední topení v létě – nedá se k oknům ani přiblížit. Pokud není možné ( peníze/ družstvo) instalovat předokenní rolety, musíte si pomoci jinak: hliníkové folie určené pro přední skla automobilů. Jedna stojí cca 80 kc. Zavřete je před okno a hotovo. Skla studená. To je naprostý základ . Netopit si okny.
A až pak podobné krávoviny co jsou zde uváděny.
Presne nechal jsem si nalepit pokovene folie zvenci a misto 30st v obyvaku tamje 25/26st okno ma paj vevnitr 25 st zaklad je proste zvenci aby se okna vevnitr nerozpalily na 40st. Pak nepomuze nic a jasne minimalne vetrat. Zaluzie vevnitr jsou k nicemu jen stini nic jineho