Mohlo by se zdát, že koronavirová epidemie už několik dní úspěšně brzdí a začíná být vidět světlo na konci tunelu. Bohužel však před nás koronavirus staví nové výzvy, které značí, že další měsíce nebudou vůbec jednoduché. “Žádné další rozvolnění, které by bylo spojeno s rizikem dalšího nárůstu hospitalizovaných,” říká proto Vladimír Černý, který řídí kapacitu intenzivní péče, pro server idnes.cz. Nemocnice jsou podle něj na konci svých možností.
Černý upozorňuje na skutečnost, že zatímco počty nově nakažených již nějakou dobu klesají, na nemocnice je stále velký nápor. “Počet nakažených může teoreticky klesat, ale to ještě nemusí být v úplné korelaci s tím, kolik pacientů jde do nemocnic. Stávající počty hospitalizovaných s covid-19 jsou vysoké a není reálné čekat jejich zásadní pokles v příštím týdnu. Jinými slovy, situace z hlediska obsazenosti lůžkové kapacity v Česku se zatím zásadně nezlepšuje,” říká Vladimír Černý.
Podle něj zatím nejsme v situaci nejhoršího scénáře, který spočívá v tom, že na jedno lůžko jsou dva pacienti a lékař musí volit, kterého z nich na něj položí a poskytne mu adekvátní péči a koho nechá stranou. Je však možné, že do tohoto stavu Česká republika ještě dojde. Za tímto účelem už je od konce minulého roku k dispozici dokument, který takovou situaci řeší z odborného hlediska. “Rozhodnutí lékaře musí vždy reflektovat odborný, právní a etický rámec při řešení individuálních klinických situací. To je to, na čem musí být vždy rozhodnutí u lůžka pacienta založeno, pokud hovoříme o alokaci péče v situaci nedostatku takzvaných vzácných zdrojů,” říká Černý.
Podle koordinátora intenzivní péče stále platí, že obrovským problémem jsou počty nakažených zdravotníků, které v současné době dosahují 6 tisíc. To zásadně ovlivňuje funkční kapacitu nemocnic. Lůžka bez zdravotníků jsou totiž nemocnicím k ničemu.
Zdá se navíc, že současné mutace koronaviru postihují více i mladší ročníky, které častěji končí na jednotkách intenzivní péče. “Je zde náznak toho, že se věk pacientů hospitalizovaných na JIP/ARO mírně snižuje. Na definitivní stanovisko zatím nemám dostatečný počet údajů, může se jednat i o sezonní variabilitu,” říká Černý.
Vladimír Černý se také obává britské mutace koronaviru, která může vše ještě zhoršit, a to zásadním způsobem. To by v této chvíli bylo tím posledním, co by české zdravotnictví mohlo pokračovat. Podle toho, co Černý říká, by to zřejmě znamenalo definitivní kolaps nemocnic. “Interval od doby nákazy do stavu, kdy člověk potřebuje převézt do nemocnice, se může zkrátit až na polovinu. To znamená, že náraz na kapacitu nemocnic může být o polovinu rychlejší, než je nyní.“
Foto: Shutterstock