![](https://www.mix24.cz/wp-content/uploads/2023/08/moneta.jpg)
Bohužel se ukazuje, že v roce 2025 vůbec nepolevují pokusy získat veškeré úspory z vašeho bankovního účtu. Děje se tak pochopitelně ze strany nekalých živlů, jež to s novým rokem rozjíždějí skutečně naplno. Namístě jsou proto velké obavy, ale především nesmírná opatrnost, jak ke svému bankovnímu účtu přistupujete.
Nepříjemná situace
Je tu totiž nový fígl, kterým z vás šíbři velmi jednoduše vyloudí přístupové údaje k účtu. No, a potom už se jen vezete. “Zpráva s informací, že na Vás bylo podáno trestní oznámení chodí z podvodné linky 158 a vypadá velice věrohodně. Obsahuje odkaz, který Vás přesměruje na falešný portál Datové schránky a zde jste vyzváni k ověření své bankovní identity,” uvedla na svém webu Moneta Bank, která na toto téma publikovala celý text s varováním, jak se to odehrává a jak taková zpráva vypadá.
Bohužel to celé působí velmi profesionálně. Na telefon dostanete SMSku s tím, že na vás bylo podáno trestní oznámení. To je samozřejmě situace, která většinu lidí velmi vyleká. Tím pádem ztratí jakoukoliv obezřetnost a chtějí se co nejrychleji dozvědět, čeho se to týká.
Další postup již připomíná to, jak by to asi tak mohlo probíhat. Odkaz vede na web, který se tváří jako přihlašovací stránka k datové schránce, kam se můžete přihlásit pomocí své bankovní identity. Problém je to hlavně na mobilních telefonech, kde často ani není vidět celá adresa tohoto webu.
![](https://www.mix24.cz/wp-content/uploads/2023/09/ceska-sporitelna.jpg)
Jak se zachovat
Ten je totiž samozřejmě falešný, byť vypadá profesionálně. Jakmile se svou bankovní identitou přihlásíte, odevzdáváte své údaje do rukou organizované skupině. A můžete si být jisti, že ta je neprodleně zneužije k tomu, aby vám sebrala všechny peníze.
Něčemu takovému je velmi obtížné se bránit, ale existuje k tomu několik základních rad, které byste měli dodržovat.
- Zamyslete se, zda by vám taková informace přišla v této podobě textovou zprávou. Na podobné výzvy nereagujte a neklikejte na odkazy v SMS.
- Nejednejte ukvapeně. Pakliže máte pochybnost, kontaktujte údajnou instituci, která vám měla zprávu poslat.
- Ověřte si telefonní čísla a adresy odkazů, zda korespondují s tím, za co se vydávají.
Čtěte také: Mezi Čechy se dostaly falešné bankovky. To je průšvih. Můžete přijít o spoustu peněz, takhle je poznáte
Nedá se bohužel očekávat, že by těchto pokusů ubývalo. Ba právě naopak. Zřejmě jich bude přibývat a budou stále profesionálnější.
Foto: Shutterstock