Dlouhou dobu se tento problém přehlížel, až teprve letos se začal řešit. Pro velkou část lidí v České republice to ale bude bohužel znamenat to, že přijdou o nemalý kus vydělaných peněz. Jednoduše je budou muset odvést státu.
Postupné navyšování
Týká se to všech osob samostatně výdělečně činných. Ty dosud platily velmi nízké zálohy na důchodové pojištění, což mělo ale dramatické následky tehdy, když chtěli odejít do důchodu. Tehdy zjistili, že si pořádně zavařili, jelikož penzi dostanou na nejnižší možné úrovni. To je pochopitelné, když platili zálohy v nejnižší možné míře.
Ukazuje se však, že pokud si platíte v dnešní době minimální zálohy, v důchodu nebudete mít dostatek peněz na alespoň trochu důstojný život. Zodpovědný člověk si to pochopitelně vyřeší po svém. Může platit vyšší zálohy, případně si hradit třeba soukromé důchodové pojištění nebo si spořit jiným způsobem. To však spousta lidí jednoduše neudělá.
Stát tedy zasáhnul a rozhodl se živnostníkům důchodové pojištění výrazným způsobem navýšit. Jde o největší skok, který se historicky v tomto ohledu odehrál, tudíž to není možné brát na lehkou váhu. Navíc se v tom bude pokračovat.
Je to pro vaše dobro
Pro letošní rok vzrostly zálohy z dosavadních 2944 korun na 3852 Kč za měsíc. V dalších letech se potom budou zvyšovat vždy o pět procent. Toto tedy rozhodně není konečná. Už letos to ale pro většinu živnostníků bude znamenat, že si připlatí navíc 13 848 Kč, pokud k tomu přičteme ještě navýšení minimální zálohy na zdravotním pojištění.
Jedinou výjimku budou mít začínající podnikatelé, aby jim byl start nějakým způsobem ulehčen. Ti budou moci v prvních dvou letech platit minimální vyměřovací základ na úrovni 25 % průměrné mzdy. Pro příští rok to znamená 3210 Kč měsíčně.
Čtěte také: Brutální nájezd Čechů na příspěvky na bydlení. Co se to děje? Rozdávají se peníze ve velkém, berte
Celé toto opatření je každopádně velmi důležité, jelikož stále více lidí pracuje v rámci takzvaného švarcsystému. I když by měli být v zaměstnaneckém poměru, jsou z důvodu úspor živnostníky a pracují třeba jen pro jednu firmu. Těch všech se bude novinka týkat.
Foto: Shutterstock