Bankovní účty používáme primárně k tomu, že nám poskytují bezpečí pro naše finanční prostředky. Ačkoliv by si to někdo mohl myslet, někde doma ve skříni nebo pod kobercem peníze opravdu dobře neuchráníte. A to nemusí ani přijít zloději. Přijdete o ně různými nedopatřeními, například při neobezřetném úklidu či zapomněním.
Zkouší to stále profesionálněji
Banky dnes v dobách moderních technologií umožňují účty dobře zabezpečit, takže by se do nich nikdo nezvaný neměl dostat. Jak teď ale zjistili nejrůznější podvodníci, tím nejslabším faktorem je stále člověk, a to nikoliv pracovník banky, jak by se dalo očekávat, nýbrž sám majitel účtu. Ten je vybaven veškerými přístupovými údaji a přitom nemá zase tak široké znalosti o bezpečnosti, tudíž není tak složité ho zmanipulovat.
Je až neuvěřitelné, jakým způsobem se teď s podobnými případy roztrhl pytel. Vykukové útočí nejrůznějšími způsoby, které už jsou velmi sofistikované, protože do nich neváhají investovat velké prostředky, jež těmito podfuky získávají. Pryč jsou tak podivné emaily psané lámanou češtinou, na ty už se dnes opravdu nikdo nenachytá. Ale co když vám vaše banka jakoby pošle profesionálně vypadající zprávu, že musíte něco udělat se svým účtem nebo někam kliknout? Na to se stále hodně lidí chytí.
Například Komerční banka varuje před podvodným emailem, který se v České republice masivně šíří. “Neposíláme ho my! Nikdy po vás nebudeme chtít vyplňovat citlivá data. Ověřte si adresu odesílatele a v případě dotazů nás neváhejte kontaktovat,” uvádí banka na svém Twitteru. Je totiž pravděpodobné, že pokud budete následovat pokyny v emailu, přijdete o všechny prostředky na svém účtu.
Chovejte se obezřetně
Komerční banka je teď terčem i dalších pochybných aktivit. Zaštiťují se jí například provozovatelé podivných investičních robotů, které slibují nebývalé zhodnocení prostředků. Ale opět, jde o podfuk, kdy v lepším případě jen peníze někam sami pošlete za účelem získání pohádkových úroků, avšak rychle o vše přijdete. V horším případě se vám nezvaní hosté opět dostanou do účtu, který vám mohou vyluxovat.
Čtěte také: Velká kontrola bankovních účtů v Česku. Ukažte, kolik vám chodí a za co utrácíte. Co je vám do toho?
Podle Komerční banky je klíčové rozpoznat, kdy s vámi komunikuje sama banka a kdy to jen někdo zkouší. Pouze to je totiž dlouhodobé řešení proti podobným aktivitám. Důležité je vědět, že na email nebo na telefonní číslo vám banka nebude posílat nic důležitého, maximálně nějaká reklamní sdělení. A i když vás bude kontaktovat telefonicky, můžete vždy požádat o řešení na pobočce.
Foto: Shutterstock