Je to naprosto neuvěřitelné, ale i v dnešní době, kdy je naprosto jasné, kde je pravda, se některé společnosti zdráhají opustit lukrativní ruský trh, a to navzdory tomu, že většina západních koncernů tak velmi rychle učinila. A to navzdory tomu, že zde měly velmi lukrativní byznys a kasírovaly zde obrovské zisky.
Už je to neúnosné
To platí také pro velkou evropskou banku Raiffeisenbank, jež má významné působení také v České republika. Prakticky jako jediná významná západní banka totiž z Ruska neodešla. A to přesto, že ji k tomu vyzývá Evropská centrální banka a americké ministerstvo financí ji už podezírá z porušování zavedených sankcí.
Raiffeisenbank se tlaku podvolila jakoby na půl a před časem informovala o tom, že zkoumá, jak ruský trh opustit. Stále více se však zdá, že tak činí pouze na oko a ve skutečnosti zde chce působit i nadále. Podle listu Moscow Times teď totiž odchod opět odložila. Původně platil termín konce roku 2023, kdy se mělo vše rozseknout. Ten už ovšem neplatí a vše se opět odsouvá. Ve hře je prý vydělení tamní pobočky do samostatné struktury, ale i prodej místního byznysu.
Ze všeho nejvíce to ale připomíná salámovou metodu oddalování rozhodnutí, přičemž Raiffeisenbank tam nadále vesele působí. A to dokonce takovým způsobem, že zpracovává už polovinu všech externích plateb v ruské ekonomice. Namísto toho, aby tamní pobočku utlumovala, tak na ni stále více spoléhá. Ostatně, na tomto trhu Raiffeisenbank loni vygenerovala celou polovinu svého zisku, což je skutečně významné.
Podobné počínání už se nelíbí ale klientům Raiffeisenbank v České republice. Zdůrazňují, že banka porušuje příkaz Evropské centrální banky, podle které měla tamní trh opustit s použitím jakýchkoliv nezbytných prostředků, což se ale nestalo.
Klienti odchod neodkládají
“U Raiffeisenbank jsem měla dva účty. Letos jsem je zrušila. Mrzí mě, že jich nemám stovky a každý den nemohu chodit na pobočky a rušit je. Vedení neovlivním, ale dávat lidem, co u nás pro ně dělají, najevo, co si o nich myslím, by mě naplňovalo,” uvedla na sociálních sítích jedna z diskutujících.
“Já svůj odchod z Raiffky neodložil a úspěšně realizoval. Dělejte to jako já, je to dobrá zábava,” vyzval pro změnu Radovan Kratochvíl. “Jako zcela vážně, být exponovaným zaměstnancem této banky, tak se stydím, i kdybych měl 5 hypoték na krku,” míní Tim Rileys.
Čtěte také: Velká banka začala Čechům rušit účty. Neřekne vám proč, prostě okamžitě končíte
Na sociálních sítích se podobné vzkazy rychle množí. Další se potom pozastavují nad tím, že Raiffeisenbank masivně blokuje převody peněz na různé burzy, například kryptoměnové. Prý to odůvodňuje obavou z praní špinavých peněz. “Ale tak neperou ty špinavé peníze náhodou oni?” ptá se Vincent s poukazem na podnikání v Rusku.
Aktualizace 6.1.2024
Celá záležitost začíná nabírat skutečně nepříjemných rozměrů. Jak se totiž ukázalo, rakouský stát žádá Ukrajinu, aby Raiffeisenbanku stáhla ze seznamu válečných podporovatelů. Tento seznam sice nemá žádný reálný dopad, ovšem bance zjevně už citelně začíná vadit, že je tímto způsobem označována. Ovšem namísto toho, aby začala činit patřičné kroky k nápravě sama, zkouší to raději touto cestou. Nezdá se však, že by měla pochodit.
Foto: Shutterstock
A kde jsou ty mrazi o kterých pisete
Co to je ,,mrazi”???
Ekonomika je prodloužená ruka politiky. Ovšem politika je služkou ekonomiky. Tohle všichni politici s nastavenou rukou vědí a teď odkud dostanou větší bakšiš, tomu budou sloužit.
Oficielně ruský trh opustilo pár renomovaných firem. Prakticky se jeví že ruská ekonomika kvete ještě více. Vymáhání sankcí zavání omezováním svobody, pohybu a podnikání. Tak co vlastně chceme. Zlikvidovat Rusko aby se mocní dostali k bohatství kterým Rusko disponuje a jinde ve světě už je ho poskrovnu.
jj,👍
Já jsem si naopak u nich založil účet. Dávají každý měsíc 500 KČ za tři platby kartou po dobu půl roku. Až výhoda skončí, přestanu účet využívat a nebo ho zruším. Takhle mám každý měsíc menší nákup zadarmo.
Kdo nedrží hubu a krok už tu bylo…..😫